“Шет тілдері мен ана тілінің өзара әсері”тақырыбы бойынша қашықтықтан дебаттық турнир

Қазіргі уақытта пікірталас шет тілін оқытуда кеңінен қолданылады, ал қолданыстағы пікірсайыс форматтарының әртүрлілігі әр кезеңдегі оқу процесінің ерекшеліктерін ескере отырып, ең жоғары тиімділікті қамтамасыз ете алатын форматты таңдауға мүмкіндік береді. Дегенмен, пікірталастарды ұйымдастыру кезінде қатысушылар арасындағы өзара әрекеттесудің болмауына, олардың пікірлерінің полемикалық деңгейінің төмендігіне және олардың позициясын нақтылау үшін сөйлеу және тілдік құралдардың болмауына байланысты қиындықтар жиі кездеседі.

Пікірсайыс-бұл командалық-рөлдік интеллектуалды ойын жағдайы, онда ойыншылар өз позицияларын дәлелдейді және қарсыластардың позициясын қатаң түрде анықталған форматта жоққа шығарады, ол спикерлердің рөлдеріне қойылатын талаптармен, олардың сөйлеген сөздерінің ұзақтығымен, тәртібімен және талқылау мазмұнының ерекшелігімен сипатталады. Пікірсайысқа қатысушылар мәселені талқылайды және қарама-қайшылықтарды дәлелдеу әдістерін және олардың көзқарастарын дәйекті логикалық негіздеуді, соның ішінде қарсыластың мәлімдемесіне сүйене отырып шешеді.

Ауызша шет тілін үйрену үшін растау және теріске шығару тараптары арасындағы пікірталастарды қолдану кезінде туындайтын мәселелер:

1) пікірталасқа қатысушылар қателіктер жасаудан қорқып, шет тілінде сөйлеуден қорқады. Олар мұғалім мен басқа қатысушылардың сынынан қорқады;

2) студенттер көбінесе ана тілін қолдануға көшеді немесе көптеген қателіктер жібереді;

3) студенттер көбінесе талқыланатын мәселе бойынша, тіпті ана тілінде де жеткілікті ақпаратқа ие болмайды;

4) студенттерде қойылған міндеттерді шешу үшін тілдік және сөйлеу құралдары жетіспейді.

Осыған байланысты ШТ және МК кафедралары қойған мәселелерді түсіну және шешу үшін пікірталас өткізу мақсаты қойылды.

2020 жылдың 23 қарашасында Қазақстан Республикасы “Bolashaq” академиясының Шет тілдер және мәдениетаралық коммуникациялар кафедрасының және Ресей Федерациясы Башқұртстан Республикасы БашМу Стерлитамак филиалының башқұрт және түркі филологиясы факультетінің студенттері арасында “Шет тілдері мен ана тілінің өзара әсері” тақырыбында халықаралық қашықтықтан дебат турнирі өтті.

Пікірталас онлайн форматта өтті (ZOOM конференциясы). Ұйымдастырушылар: Камила Талғатовна Ибрагимова, ПДО оқытушысы, Академияның жас ғалымдар кеңесінің төрайымы, ФБиТФ магистранты және М.С. Арсланова, башқұрт филологиясы кафедрасының доценті және ФБиТФ магистран М.С. Арсланова. Студенттер Гүлназ Мұхамедьянова, Назгүл Арсланова, Сулпан Искужина, Анфиса Салихова, Элина Мусина “Bolashaq” Академиясының студенттері: Ермек Толғанай, Берікболова Ажар, Бейсембаева Азира, Хырыхбай Айнұрмен британдық пікірсайыс үлгісі бойынша жарысты, онда бір жағы парламент, ал екінші жағы оппозиция болды.

Төрешілер алқасында деканның ғылыми жұмыстар жөніндегі орынбасары, доцент Айнұр Утяев, біліктілікті арттыру орталығының директоры ШТ және МК кафедрасының аға оқытушысы, магистр Калижанова Анна Николаевна, PhD доктор, доцент, Академияның ШТ және МК кафедрасының Газиханова Жанар Ғазизқызы сөз сөйледі.

“Bolashaq” академиясының әкімшілігіне және ШТ және МК кафедрасына, сондай-ақ Башму Стерлитамак филиалының башқұрт және түркі филологиясы факультетіне зор алғысымызды білдіреміз.