Туризмді дамытудағы белсенді жұмыс

2020 жылдың 5 желтоқсанында “Руханият” ҒЗО директоры А.У. Аупенова Қарағанды облыстық туристік клубының мүшесі ретінде “Алыс сапарлардан оралу”атты дәстүрлі жыл сайынғы туристер кешіне қатысты.

Іс-шарада клуб мүшелерінің 2020жылғы туризмдегі белсенді және спорттық қызметінің қорытындылары шығарылып, естелік грамоталар табыс етілді.

А.У. Аупенова туризмді дамытудағы белсенді жұмысы үшін I орынды грамотамен марапатталды. Қарағанды облыстық туристік клубында Әлия Укужановнаны өлкенің тарихи-мәдени мұрасын сақтау, зерттеу және жариялау бойынша қоғамдық негізде жүргізілген жұмысы үшін “біздің тарихшы” деп атайды.

Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың “Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру” стратегиялық мақаласында “Туған ел” бағдарламасына енгізілген “Туған жер”бағдарламасы ұсынылады. Ұлт Көшбасшысы атап өткендей ” Туған жерге, оның мәдениетіне, салт – дәстүріне ерекше көзқарас-патриотизмнің маңызды белгісі. Бұл кез-келген ұлттың жеке адамдар жиынтығы емес, ұлт ететін мәдени-генетикалық кодтың негізі”. Мәдени-генетикалық кодты сақтау негізі материалдық қана емес, рухани құндылықтар болып табылатын тарихи-мәдени мұраны болашақ ұрпаққа табыстауға негізделген. Ә.Марғұлан атындағы Археология институтының тарихшысы Е.Ә. Смағұлов атап өткендей: “… әр елде, әр халықтың киелі орындары, тарихи немесе мифологиялық нүктелері бар. Олар этногенез үшін, мемлекет аумағында тұратын әрбір халықты түсіну үшін маңызды. Бұл тірек нүктелері, адамды жерге, мәдениетке бекітетін қыстырғыштар…”. Егер олармен танысу бала кезінен болса, үлкен бақыт. Көп жағдайда бұл орындар айтарлықтай қашықтықта орналасқан және оларды көру үшін сіз аз болса да, тәжірибелі нұсқаушының басшылығымен экспедицияға баруыңыз керек.

Тәрбие жұмысының басымдықтарының бірі жастардың бойында белсенді азаматтық ұстанымды, патриоттық сезімді, адамгершілік және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру болып табылады. Жоғарыда аталған міндеттерді шешудің ең тиімді құралы туристік-өлкетану қызметі болып табылады.

Туристік-өлкетану қызметінің романтикасы осы салаға балаларды да, олардың ата-аналарын да тартуға және ұстауға мүмкіндік береді. Туризм, тәрбие жұмысының басқа нысаны сияқты, шынайы өзін-өзі басқару және балалардың өзіне-өзі қызмет көрсетуі арқылы барлық міндеттерді тиімді шешуге мүмкіндік береді. Дәл осы жорықтарда команда мен оның жеке мүшелерін жағдайды өз бетінше бағалауға, шешім қабылдауға және өз бетінше әрекет етуге мәжбүр ететін балалар тобының туристік өмірінің толық дербестігі үшін ерекше жағдайлар жасалады. Мектеп және студенттік экскурсияларды тұрақты негізде өткізу ішкі туризмнің өсуіне қуатты ынталандыру болып табылады.

Қарағанды облыстық туристік клубының қызметі туралы ақпаратпен мына сайтта танысуға болады: http://tyristkaraganda.ru/

“Руханият” ҒЗО директоры А. У. Аупенова