Ағылшын тіліндегі сыныптан тыс жұмыстардағы палео компонент. Атақты британдық палеонтолог Gareth Dykeмен кездесу

2020 жылдың 11 желтоқсанында зИН-18-1к тобының студенті Макаровская Полинаның “Ағылшын тілі сабақтарының сыныптан тыс іс-әрекетіндегі палеонтологиялық компонент” тақырыбындағы дипломдық жұмысы аясында “№ 45 Гимназия” КММ білім алушыларының атақты британдық ғалым-палеонтолог Gareth Dyke-мен онлайн-кездесуі өтті.

Бұл кездесу бірнеше міндеттерді көздеді:

1) Балаларды палеонтологтардың кәсіби қызметімен таныстыру және нәтижесінде осы мамандықты танымал ету;

2) Қазақстанның палеонтологиялық құрауышының құндылығын ашу;

3) оқушыларға ағылшын тілінде сөйлеуге және осы тілде сөйлеуді үйренуге мүмкіндік беру.

Gareth Dyke – палеонтолог, оның жұмысы құстар мен олардың динозавр туыстарының эволюциялық тарихымен байланысты. Ағымдағы жылдың жазында ол бізге сұхбат беруге келісті, оның барысында біздің зерттеуіміздің маңыздылығы мен өзектілігін расталды, ол сондай-ақ Қазақстанның шетелдегі палеонтологиясымен байланысты барлық нәрсеге үлкен қызығушылық танытатындығын және жергілікті деңгейде қызығушылықтың жеткіліксіз екендігін атап өтті.

Бұл кездесу біздің зерттеуіміздің практикалық бөлігіне айтарлықтай үлес қосты. Gareth Dyke Динозаврлар мен құстардың байланысы туралы өзі айтып берді, палеонтологиядағы тәжірибесімен бөлісті және, әрине, өзінің Қазақстан аумағы бойынша экспедицияларына ерекше назар аударды.

Gareth Dyke жас ұрпақтың Қазақстанда палеонтологиялық салада дамуына көптеген мүмкіндіктері бар екенін атап өтті, өйткені біздің аумақ әсіресе бор кезеңіне – мезозой дәуірінің соңғы кезеңіне жататын флора мен фаунаның әртүрлілігімен танымал.

Кездесудің соңғы кезеңі студенттерге белгілі ғалымға өздерін қызықтыратын сұрақ қоюға мүмкіндік берді. Gareth Dyke әр сұрақтың өте маңызды және бір жағынан қызықты екенін атап өтіп, егжей-тегжейлі жауап берді. Барлық сұрақтар қойылғаннан кейін Gareth Dyke балалармен қоштасып, осы жылдың көктемінде жеке кездесуге уәде берді, бұл, әрине балаларды қуантты. Кездесуді сілтемені басу арқылы көруге болады:

Одан әрі балалар осы кездесу туралы өз әсерлерімен бөлісті. Біреулер Gareth Dykeнің сөзін қабылдау өте оңай екенін атап өтті, біреу ағылшын тілін ана тілінде сөйлеуге, сонымен қатар қызықты фактілермен бөлісуге, мысалы, ғалымнан Қытайдың палеонтологиялық қазба үшін ең жақсы жер екенін білуге және қазба жұмыстары үшін қандай құралдар қажет екендігін білуге мүмкіндік алды.

Жұмыс жалғасатын болады.