“Заманауи әлемдегі ғылым және білім” халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы

2024 жылғы 26 сәуірде “Bolashaq” Академиясының бас ғимаратының акт залында академик Қ.И. Сәтбаевтың туғанына 125 жыл толуына арналған және және заңтану, экономика, тіл білімі, медицина және фармация, сондай-ақ педагогика және психология саласындағы жетекші ғалымдар мен мамандарды біріктіретін конференция өтті.

Қатысушылар және берілген мақалалардың географиясы:

Әр түрлі елдердің ғалымдарынан барлығы 180 мақала ұсынылды, соның ішінде:

• Өзбекстан (Қарақалпақ мемлекеттік университеті, Ташкент фармацевтикалық институты)
  • Ресей (Уфа мемлекеттік мұнай техникалық университеті, Таулы Алтай мемлекеттік университеті)
  • Қазақстан (Еуразия ұлттық университеті, Қазақ ұлттық медицина университеті)
  • Түркия, Украина және басқа да мемлекеттер.

Конференцияны “Bolashaq” Академиясының ректоры, заң ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Рысмағамбетова Гүлнара Мусиевна ашты.

Г.Мусиевна өзінің құттықтау сөзінде іс-шараның ғылыми қоғамдастық үшін маңыздылығын және академик Қ.И. Сәтбаевтың ғылымның дамуына қосқан үлесін атап өтті.

Пленарлық отырыстың модераторы профессор, филология ғылымдарының кандидаты Сембиев Құрманғазы Закирович болды, ол пікірталас ұйымдастырып, негізгі баяндамашыларды ұсынды.

Конференцияның пленарлық отырысында Хамит Құрентайұлы Оразбаев (тарих ғылымдарының кандидаты, Қарағанды техникалық университетінің профессоры) “Академик Қ.И. Сәтбаевтың Қазақстанның академиялық ғылымының қалыптасуы мен дамуындағы рөлі” тақырыбында баяндама жасады, Сембиев Құрманғазы Зәкірұлы (профессор, филология ғылымдарының кандидаты), Қ.Н.Меңлібаевтың “Құндылық – ұлттық болмысты анықтаушы фактор” монографиясы тақырыбында, Құттымұратова Ырысты Әбдірахманқызы, (Нөкіс мемлекеттік педагогикалық институтының доценті) Қарақалпақ тілінің диалектілік ерекшеліктері туралы баяндама жасады, Омарова Вера Юрьевна (бастауыш сыныптар бойынша әдіскер) үлгермеген оқушылармен жұмыс істеу әдістерімен бөлісті. Тнимова Гульбагиза Тауфиковна (медицина ғылымдарының докторы, “Bolashaq” Академиясының профессоры) жоғары оқу орындары оқытушыларының кәсіби қызметіне байланысты мотивацияны зерттеуді ұсынды.

Секциялық отырыстар:

-Заң ғылымы мен құқық қолдану практикасының өзекті мәселелері

-Қазіргі экономикадағы қаржы жүйесін дамыту

-Көптілді әлемдегі қазіргі тілдік жағдай

-Тіл білімі мен ұлттық әдебиеттегі жаңа бағыттар

-Педагогика және психология: өзекті мәселелер мен даму тенденциялары

-Әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдарды дамытудың өзекті мәселелері

-Биологияның, медицинаның және фармацияның қазіргі аспектілері

Әр бөлім білім мен тәжірибе алмасуға, өз саласындағы соңғы зерттеулер мен инновацияларды талқылауға арналған платформаны ұсынды. Пленарлық отырыс аясында көрнекті жұмыстар атап өтілді және қатысушылар негізгі ғылыми мәселелер мен ұсыныстарды талқылай алды.

Конференция пікірталастарға белсенді қатысқан және секциялардың жұмысына елеулі үлес қосқан қатысушыларға сертификаттар табыстаумен аяқталды.

Бұл конференция медицина мен фармациядан бастап құқықтану мен тіл біліміне дейінгі көптеген тақырыптарды қамтыды. Ұйымдастырушылар академиялық ортада халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға ықпал ететін идеялар мен ғылыми жетістіктермен алмасу алаңын құруды мақсат етіп қойды.