«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясындағы Семинар

“Рухани жаңғыру” жалпыұлттық бағдарламасы “Қазақстан Республикасындағы тіл туралы” Заңның ережелерін жүзеге асыру, шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының жұмысында маңызды орын алады.

Осы бағыттағы қызмет бейресми сипатқа ие. Осы оқу жылында оған өңірдегі жоғары оқу орындарының тіл кафедраларымен ынтымақтастық арқылы жаңа серпін беріледі.  Қарағанды медицина университетінің Шет тілдер кафедрасы 29 қарашада Британдық автор Patricia Wallace “The Psychology of the Internet”кітабының мазмұнын талқылау бойынша интерактивті семинар өткізуге бастама жасады.  Ол интернет-психология бойынша үздік оқулықтар қатарына жатады, әлемнің үздік университеттерінде пайдаланылады және әлемдік оқу әдебиетінің жауһарларын мемлекеттік тілге аудару бойынша “100 жаңа оқулық” мемлекеттік жобасы аясында қазақ тілінде басылып, еліміздің жоғары оқу орындарының пайдалануына берілді. “Bolashaq” академиясының кітапханасы да осы оқулықты сыйға алып, оны оқу залы мен абонементтің стеллаждарына қойды.

ИН-16-2 тобының 4 курс студенттері осы қызықты іс-шараға қатысты. Олар оқулықты қазақ тілінде оқуға, түпнұсқа тілімен салыстыруға, оның мазмұны бойынша өз пікірлерін айтуға мүмкіндік алды.  Бұл кітапқа ұйымдастырушылардың таңдауы кездейсоқ емес. Интернет психологиясы бүгінгі күні өзекті тақырып болып табылады, қоғамдық резонанс тудырады. Бұл туралы статистика әлемде және Қазақстанда, атап айтқанда,. Әлеуметтік желілерде және онлайн-агрессия психологиясында онлайн-тұлғаны қалыптастыру, терең желілік тәуелділік, балалардың Интернеттің әсер етуіне үлкен бейімділік, интернеттегі жүріс – тұрыс ережелері, желідегі қауіпсіздік техникасы-міне, семинарға қатысушылар талдап, жауап беруге тырысты сұрақтардың тізімі.

Барлығы біздің өмірімізде Интернеттің оң рөлін ғана емес, сонымен қатар виртуалды қарым-қатынастың өсіп келе жатқан көлемін де атап өтті. Адам құндылықтары, мораль туралы ұмытпаймыз ба деген сұраққа, интернет пен біздің құндылықтарымызды біріктіруді үйрену керек деген пікір айтылды. ХҚ және ХҚ кафедрасының студенттері қатысушылардың назарына ағылшын тіліндегі және ресейлік баспасөздің және интернеттегі гендерлік қарым-қатынас пен гендерлік психологияның көріністері туралы статистиканың материалдарын ұсынды.