Ю. А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының хабаршысы #13

Сіз еңбекті құрметтеуді үйренбестен жақсы көре алмайсыз және оған байыпты қарамай, оған барлық қызығушылық пен барлық күш-жігерді бермей, құрметтеуге үйрене алмайсыз”.

Владимир Афанасьевич Обручев

27 қазанда “Bolashaq” Академиясының ЖББ кафедрасы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының он үшінші және осы 2023-2024 оқу жылындағы екінші кездесуін өткізді. Ол бас ғимараттың 316 аудиториясында өтті.

Оған Әбілқас Сағынов атындағы КЕАҚ ҚарТУ-дың тау-кен факультетінің бірінші және екінші курс топтарының студенттері құрамында ГПР 23-3, ГПР 22-3, ГПР 20-4, ГПР 21-3,4, ГПР 22-1, ГПР 21-2 Пирог Наталья, Головина Екатерина, Құрманбай Айым, Сағынбай Мақсат, Кушнерев Кирилл, Ким Лев, Дмитрий Шелегов, Токарев Александр, Горячева Ангелина, Мурзахметова Юлиана, Төлегенов Нұрнияз, Омарбеков Айбек, Абжанов А., Шапалатов Б., Еран Д., сондай-ақ Әбілқас Сағынов атындағы КЕАҚ ҚарТУ оқытушылары, ГФ, ГРМПИ кафедрасының доценттері М. В. Пономарева, Пак Д. Ю., Пономарева Е. В.,
аға оқытушылар Садчиков А.В., Ли Е. С., Токушева Ж. Т., Каскатаева К.Б., оқытушы Тебаева А. Ю. және т.б. қатысты.

Қазан айындағы кезекті кездесудің тақырыбы геофизика және оның ең қызықты: “Планетаның белгісіз күштері. Жер асты “қазыналарын”қалай іздейді және табады”, деген сияқты сұрақтары болды.

Отырыстың басында дәстүр бойынша Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының басшысы Станислав Юрьевич Смирнов қатысушыларға құттықтау сөз сөйледі, онда ол клубтың мақсаты мен міндеттерін, баяндамалармен сөйлеу жөніндегі оның регламентін түсіндіріп, ашты және #13 нөмірмен клуб отырысының ашылуы туралы жариялады.

Кездесу барысында сөз сөйлегендер:

Әбілқас Сағынов атындағы КЕАҚ ҚарТУ атынан:

аға оқытушы, т. ғ. к. – Садчиков Александр Викторович;
аға оқытушы, PhD-Ли Елена Сергеевна.
доцент, т. ғ. к. – Пономарева Марина Викторовна
Сөз сөйлеушілер кездесу тақырыбы бойынша баяндамалар жасады, онда олар қазіргі ғылымның негізгі сұрақтарына жауап беруге, оны өткенмен, бүгінмен және болашақпен байланыстыруға ұмтылыстарын білдірді. Параллельдер жүргізе отырып, олар өздерінің көзқарастарын қосты және геофизиканың қалай дамығаны, геологияның осы саласының қай салалары ерекше өзектілігі туралы ойларымен бөлісті, сонымен қатар барлық жаратылыстану ғылымдары арасында пәнаралық экскурсия өткізді.

Сонымен қатар, өнеркәсіптегі өнімділік мәселелері қаралды, атап айтқанда, барлаудың теориялық әдістері, өнеркәсіптік өндіру, пайдалы қазбаларды байыту және тасымалдау технологиялары туралы өзекті мәселе көтерілді. Баяндамашылар Жердің ең жақын серігі – Айды игерудің өзекті мәселесіне және Ай реголитінің тығыз қабаттарында құнды минералдар алу мақсатында оны зерттеу перспективаларына, сондай-ақ Айдың пайда болу тарихы және оның жер қыртысындағы геологиялық процестермен морфологиялық байланысына да тоқталып өтті.

Баяндамашылар өз сөздерінде Жер планетасы туралы ғылымдардағы мәселелерді де, теңіздердің тереңдігін, материктік қайраңдарды, мұхиттық жоталарды, адамзат өркениетінің өмір сүру кеңістігіне әсері ерекше өзекті болып табылатын әртүрлі тектегі геологиялық құрылымдарды, геофизикалық зерттеумен байланысты жіті сұрақтарды да атап көрсетті. Сонымен қатар, отырыста сөз сөйлеуде көрініс тапқан басқа да мәселелер көтерілді.

Іс-шара барысында қонақтарға терраморфтау феномені, оның сипаттамалары, типологиялары, сондай-ақ қазіргі ғылыми деректер негізінде оның шығу тегі туралы жалпы ғылыми пікір беретін презентациялар ұсынылды және түсініктеме берілді.

Қонақтар аудиториямен Қазақстан аумағында пайдалы қазбаларды игеру және іздеу саласындағы кәсіби қызметі туралы субъективті әсерлерімен бөлісті, сондай-ақ ЖОО тарихына, Қазақстан Республикасындағы геологтар мен геофизиктердің ерен еңбегіне үлкен көңіл бөлді.

Жиналыс соңында клуб жетекшісі – Смирнов Станислав Юрьевич клуб үйлестірушісі-Ли Елена Сергеевнамен бірге келесі кездесудің тақырыбын ұсынды, ол 2023 жылдың қарашасында болады және астробиология ғылымына арналады: Жерден тыс өмір. Марста өмір бар ма?”, бұл жерде біз Күн жүйесінің планеталары мен экстрагалактикалық астробиологияның құпиялары мен жұмбақтары туралы білетін боламыз.

Ю. А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының барлық қатысушыларын келе жатқан оқу жылымен құттықтаймыз және барлығына – табысты оқу, үздік бағалар мен мықты білім, сондай-ақ білімнің барлық салаларында одан әрі, ерекше де бірлескен тың жаңалықтар ашылымын тілейміз!

24 қарашада сағат 15:00-де 316 аудиторияда жарқын кездесуге дейін! Кафедралардан, студенттерден сөз сөйлеуге өтінім күтеміз! Қатысушылар мен қонақтар саны шектеулі.