“Bolashaq” Академиясы студенттерінің Алаш партиясы туралы мұрағаттық құжаттарды зерделеуі

2023 жылдың 11 сәуірінде Қарағанды облысының мемлекеттік мұрағатымен және өлкетану қызметімен ынтымақтастық шеңберінде Академияның барлық білім беру бағдарламаларының студенттері ӘТЖ жөніндегі проректор Р.Н.Исмайловамен және жалпы білім беру пәндері кафедрасының меңгерушісі А.У. Илясовамен Ақтау туралы Заңның қабылдануының 30 жылдығына арналған “Архив құжаттары: Алаш-Орда партиясы” іс-шарасына қатысты.

Сол кезеңдегі басқа да маңызды құжаттармен қатар, Тәуелсіз Қазақстанның алғашқы заңдарының бірі, 1993 жылғы 14 сәуірдегі “Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы” заң болды. Құжат негізгі мәселелерді қамтыды, бірақ бүгінгі күннің өзінде көптеген зардап шеккендер белгілі бір жағдайларға байланысты ақтала алмайды. Ғалымдардың пікірінше, ақтаудың заңнамалық базасындағы қосымша тәсілдер мен тиісті өзгерістерді, қуғын-сүргін ауқымын түсіну қажет.

Қарағанды облысы Мемлекеттік мұрағатының құжаттарды пайдалану және жариялау бөлімінің басшысы О.Е. Беркун іс-шараға қатысушыларды Алаш-Орда партиясының қатысушылары туралы мұрағатта сақталған түпнұсқа құжаттармен таныстырды.

Студенттер оқу залындағы жұмыстың ерекшеліктерімен танысып, тарихи дерек көзі ретінде өткен ғасырдың мерзімді басылымы туралы түсінік алды.

Академияға сый ретінде “Жеңіс сарбаздары” (2020 жыл) деректі басылымы берілді, онда өмірбаяндық сипаттағы мұрағаттық құжаттар, Қарағанды облысының Мемлекеттік мұрағаты қорларынан түсірілген Ұлы Отан соғысына қатысушылардың фотоқұжаттары ұсынылды.