IELTS үшін ағылшын тілі

Төрт жыл бойы Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының бітіруші курс студенттеріне “IELTS үшін ағылшын тілі” пәні оқытылды. Оның кафедраның білім беру бағдарламасының мазмұнына енгізілуі Қазақстанда және шетелде жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беруді жалғастыру үшін, ағылшын тілін меңгеру деңгейін жан-жақты бағалау үшін, студенттердің өз даярлығының стратегиясын түсінуі және, мүмкін, болашақ оқушылардың оны тапсыруға дайындығы үшін халықаралық емтихан сертификатының болуы қажеттілігінен туындады. Бұл емтиханның ерекшеліктері мен сипаттамасын білу және түсіну, тіл туралы нақты білімді, оқу, жазу және ойлау жылдамдығын, жалпы эрудицияны көрсету маңызды. Осы пән бойынша практикалық сабақтар болашақ екі шет тілі мұғалімдеріне осы қиын емтиханға қалай дайындалу керектігін және оқушыларды дайындауды көрсетуді мақсат етеді. Кафедраның аға оқытушысы Гизатулина Альфия Фанильевнаның студенттерді IELTS-ке дайындау тұрғысынан жеткілікті жұмыс тәжірибесі бар.

“Dreams” лексикалық тақырыбының мысалында ол ИН-20-1 тобының студенттеріне кафедра мен Академиядағы әріптестері үшін ашық сабақта шет тіліндегі мәтінді қалай тыңдау керектігін, оны оқуды, оны түсінуді үйренуді және ұсынылған тапсырмаларға жауаптарды таңдауды, монолог және диалог түрінде өзіндік дәлелді мәтін құруды көрсетті және үйретті. Барлық тапсырмаларды орындау кезінде, әсіресе мәтінді оқу және тыңдау кезінде зейінді үйретуге көп көңіл бөлінді. Экранда студенттер өз армандарын қалай жүзеге асыруға болатындығы туралы мәтінге нақты жазылған тапсырманы көрді. Оны толық түсіну үшін оқытушы студенттердің назарын мәтінмен жұмыс істеу үшін маңызды көмекші кілт сөздерге аударды. Жұпта, командада жұмыс істеу, жеткілікті жаттығу жаттығулары, көрнекілік, мұғалімнің нұсқаулықтары мен түсіндірмелері, үй тапсырмасына негізделген бейнелерді көру, сабақтың соңында аудитория алдында студенттердің қысқа қошемет-қолдау сөздері сабақтың нақты бірлескен қорытындысы бүгінгі оқу емтиханының сәтті өткенін көрсетті. Топ студенттері қуана жұмыс істеді. Алда кафедра түлектеріне IELTS тапсыруға қалай дайындалуға және басқаларға үйретуге болатынын үйрететін көптеген сабақтар бар. Ашық сабаққа қатысқан кафедра мен академияның әріптестері сабақ соңында оның сапасы, тиімділігі туралы пікір білдіріп, аға оқытушыға пайдалы тәжірибе алмасқаны үшін алғыстарын білдірді.

Шет тілдері және МК кафедрасының ОӘЖ-не жауапты Б.К. Бегахметова