“Біз-сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!» тақырыбындағы кураторлық сағат

05.04.2023 жылы Шет тілдер және МК кафедрасының аға оқытушысы Әбілжан А.Б. “Біз-сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!” тақырыбында кураторлық сағат өткізді. Аталған кураторлық сағатқа Ин-21-1,2 және Ин-21-1к, 2к студенттері қатысты.

Мақсаты: студенттер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы сананы қалыптастыруға жәрдемдесу, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат мәселелерінде “нөлдік” толеранттылық моделін қалыптастыру

Тапсырмалар:

1. “Сыбайлас жемқорлық” ұғымына сипаттама беру, сыбайлас жемқорлықтың көріну формаларымен, оның салдарымен және онымен күресу тәсілдерімен таныстыру.
  2. Студенттердің ой-өрісін кеңейту, қазіргі қоғамның проблемаларына өзіндік дүниетанымын қалыптастыру,
  3. Жасөспірімдерді өздерінің іс-әрекеттері мен әрекеттері, сана-сезімі мен әлеуметтік белсенділігі үшін жауапкершілікке тәрбиелеу.

Бірінші сұрақ-сыбайлас жемқорлық дегеніміз не? Әр топтың 1 жауабын бір өкіл оқыды. Мұғалім қажет болған жағдайда сыбайлас жемқорлықтың не екенін түзетеді, нақтылайды, тағы да айтады.

Сыбайлас жемқорлық-лауазымды адамның өзінің қызметтік жағдайын жеке байыту мақсатында тікелей пайдалануы; әдетте, заңдылықты бұзумен қатар жүреді.

Қызмет саласына байланысты сыбайлас жемқорлық келесі нысандарда көрінеді: тұрмыстық сыбайлас жемқорлық қарапайым азаматтар мен шенеуніктердің өзара әрекеттесуінен туындайды. Оған азаматтардың түрлі сыйлықтары мен лауазымды тұлғаға және оның отбасы мүшелеріне көрсетілетін қызметтер кіреді.

Іскерлік сыбайлас жемқорлық билік пен бизнестің өзара әрекеттесуі кезінде пайда болады. Мысалы, экономикалық дау туындаған жағдайда, тараптар өз пайдасына шешім шығару үшін судьяның қолдауына жүгінуге тырысуы мүмкін.

Сыбайлас жемқорлық-бұл біздің қоғамымыздың шұғыл шешуді талап ететін маңызды мәселелерінің бірі. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес өте маңызды басталғаны қуантады.

Сыбайлас жемқорлықпен күресудің қандай жолдары бар екенін қарастырыңыз. Әр топ 2 жолды ойластыруы керек.

Тек осылай ғана сыбайлас жемқорлықпен және оны тудыратын себептермен толыққанды және тиімді күресу үшін барлық қажетті құқықтық, экономикалық және саяси алғышарттар жасауға болады.