“Шет тілі: екі шет тілі” Білім беру Бағдарламасының сырттай бөлімі студенттерінің дипломдық жұмыстарын On-line қорғау

Онлайн-оқыту-Stanford, Berkley, MIT және т.б. сияқты әлемнің ірі және атақты университеттерімен жүйелі түрде жүзеге асырылатын білім берудегі жаһандық тренд.

Бұл аспектіде “Bolashaq” академиясы әлемдік трендтермен бірге жүріп жатыр және карантин жарияланғанға дейін Moodle және Bigbluebutton сияқты сервистердің көмегімен қашықтықтан оқытуды енгізуді бастады. Сервистің бірінші кезеңінде екінші жоғары білім алуға ниет білдірушілерге ғана арналған, ал 2019 жылдың күзінен бастап blended-learning форматында күндізгі қашықтықтан оқыту нысаны – қашықтықтан оқыту форматының классикалық күндізгі оқумен үйлесімі ашылды және енгізілді. Осыған байланысты академияның көптеген пәндері мен курстары бойынша білім беру материалдары онлайн-сабақтарға бейімделіп, енгізілді, ал көптеген білім алушылар аралас режимде жұмыс істей алды.

Карантиндік шаралардың бірте-бірте әлсіреу фактісіне қарамастан, мемлекет еліміздің білім беру мекемелерінде оқу жылын қашықтықтан аяқтау туралы шешім қабылдады. Жоғары білім беру жүйесі үшін бұл жоғары оқу орындары қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың барлық процедураларын, соның ішінде студенттердің дипломдық (бітіру) жұмыстарын қорғау және оларға қойылатын талаптарды ойластыруы және дистанциялық түрлерін анықтауы тиіс екенін түсінді. Бұл жұмыс Академиямен жүргізілді және іс-қимылға нұсқаулар алынды.

Осыған байланысты, қорытынды мемлекеттік аттестаттаудың барлық түрлерін өткізу үшін, соның ішінде студенттердің дипломдық (бітіру) жұмыстарын қорғау үшін шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы тегін, толық функционалды және опенсорстық (ашық бағдарламалық қамтамасыз ету) Jitsi Meet бағдарламасын таңдап алды. Оны пайдалану үшін тіркелгіні тіркеу қажет емес, ал бағдарламаның өзі браузерде жұмыс істейді.

Бағдарламаның негізгі функциялары:

• 75 адамға дейін қатысу мүмкіндігі (байланыстың жоғары сапасын сақтай отырып, 35 адамға дейін))
  • Көпшілік және жеке чаттар
  • Адам үшін фонды өшіру (бета нұсқасы функциясы)
  • Slack, Google күнтізбе және Office 365 интеграциясы
    Пайдаланушылар өзінің жұмыс үстелімен бөлісе алады немесе презентациялар жүргізе алады. Егер сіз көпшілік лекциялармен сөйлескіңіз келсе, YouTube-та видеоконференцияны таратуға болады. Керісінше, Jitsi чат бірге барлық YouTube бейне көруге болады. Құжаттарды бірге редакциялауға болады, сондай-ақ телефон арқылы қоңырау шалғысы келетіндер үшін байланыс бар.

Конференцияға қатысушылардың өз түймесі арқылы қолыңызды виртуалды көтеру мүмкіндігі бар — сіз келесі сөзді алғыңыз келетініне белгі беру. Мәтіндік хабар алмасу үшін кірістірілген чат және ағымдағы талқылау жазу функциясы бар.
Осы бағдарламаның барлық мүмкіндіктерін алдын ала зерделеп, оны вебинарлар аясында байқап көрді, ағымдағы жылдың 28 сәуірінде кафедра дипломдық жұмыстарды қорғаудың бірінші процедурасын өткізді jitsi.org ескерту.

Үш студент: Даут Арайлым Маратқызы, Күндізбай Жанерке Мейрамқызы, Исмагулов Сағыныш Оразхановичтің бітіру жұмыстары тыңдалды. Студенттер слайд-презентациялар, Рецензиялар, Пікірлер, Антиплагиат есебі, нормбақылау және т. б. ұсынылды.

Барлық қорғаулар сәтті өтті. Студенттер ага процедурасының барлық талаптарын орындады. Соңында комиссия мүшелері барлық баяндамаларды талқылап, келесі нәтижелер айтылды:
Даут Арайлым Маратқызы-70 ұпай
Күндізбай Жанерке Мейрамқызы-80 ұпай
Исмағұлов Сағыныш Оразханұлы-90 ұпай.