“ҚР құқықтық жүйесін жетілдіру перспективалары” дәстүрлі халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы

“Bolashaq” академиясының ҒЗЖ жоспарына сәйкес 2023 жылғы 27 қаңтарда сағат 15.00-де бас ғимараттың 316 аудиториясында “ҚР құқықтық жүйесін жетілдіру перспективалары” атты дәстүрлі халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.

Конференцияның ұйымдастырушысы “Bolashaq” академиясының құқықтық және қаржылық пәндер кафедрасы болып табылады.

Конференция гибридті форматта өтті: офлайн және онлайн: Meeting ID платформасында.

ҚР қолданыстағы заңнамасы мен сот практикасын дамытудың жалпы теориялық және жеке құқықтық мәселелері талқыланды.

ХҒПК бағдарламасы мен материалдары конференция басталғанға дейін PDF форматында жарияланды. Барлығы 62 мақала түсті.

Конференцияға біздің өңірдің жоғары оқу орындарының ғалымдары, практиктер және басқа елдердің жоғары оқу орындарының ынтымақтастықтағы кафедраларының әріптестері қатысты.

Қатысушылардың географиясы әр түрлі. Конференцияға Польша, Украина, Ресей Федерациясының ғалымдары белсенді қатысты.

Конференцияның жарияланымдары мен беделінің жоғары деңгейін қолдау мақсатында Ұйымдастыру комитеті келесі талаптарды қойды:

1. Ұйымдастыру комитеті мүмкіндігінше көп қатысушыларды шақыруды мақсат етпейді-материалдың ғылыми сипаты, оның теориялық және практикалық маңызы, авторлардың академиялық парасаттылығы ғана басымдыққа ие.
  2. Ұйымдастыру комитеті:
  • тақырыпқа сәйкес материалдарды іріктеу құқығын өзіне қалдырады;
  • авторлармен қайшылыққа түспейді, мәтінді өңдемейді (форматты түзетуден басқа) және оның мәнін өзгертетін түзетулер енгізбейді;
  • жіберілген материалдарды плагиатқа тексермейді, материалдардың, статистикалық деректердің және басқа ақпараттың мазмұны мен дұрыстығы үшін автор жауапты болады;
  • ғылыми ақпаратты еркін тарату және жарияланған мазмұнға дереу ашық қол жеткізу (Open Access) саясатын қолданады. Барлық материалдар жинақ шыққаннан кейін бірден мерзімсіз және тегін орналастырылады. Ғылыми баяндамалардың тезистеріне нақты уақыт режимінде толық мәтінді қол жеткізу Академияның “Bolashaq” ресми сайтында “Ғылым” бөлімінде ұсынылған;
  • Ұйымдастыру комитеті the Committee on Publication Ethics (COPE) ғылыми жарияланымдар этикасы бойынша ұсыныстарын орындайды.

Конференцияға қатысқан барлық мақалалар білікті мамандардың міндетті рецензиясынан өтті, сонымен қатар плагиатқа қарсы процедура арқылы тексерілді (олар үшін кез-келген ыңғайлы қызметте).

Аталған іс-шараның төрағасы құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының меңгерушісі, заң ғылымдарының кандидаты, профессор Қабжанов Ақылбек Тайбулатұлы болды.

Құттықтау сөзбен танымал қазақстандық ғалым, құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының қазіргі профессоры ҚР ҰҒА құрметті академигі, заң ғылымдарының докторы, профессор Нұрғалиев Бақыт Молдатьяұлы сөз сөйледі.

Жалпы конференция жоғары ғылыми-теориялық деңгейде өтті. Баяндамалар шынайы қызығушылық тудырды, көптеген сұрақтар туындады, оларға толық және дәлелді жауаптар берілді, қызықты идеялар айтылды және назар аударарлық ұсыныстар енгізілді; тақырыптық секция жұмысындағы жалпы сындарлы, шығармашылық және жемісті көзқарасты атап өткен жөн.

Соңында қатысушылар конференция жұмысындағы үйлесімділік пен ұйымшылдықты атап өтті. Пікір алмасу негізінде Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар қабылдау және енгізу нысанында қазақстандық заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар айтылды.

Жағдайды пайдалана отырып, конференцияның барлық қатысушыларына алғыс айтқымыз келеді. Ең алдымен, қазақстандық заң ғылымының мэтрі Нұрғалиев Бақыт Молдатьяұлына конференцияны өткізуге көрсеткен көмегі үшін үлкен рахмет. Конференция модераторы ҚҚ кафедрасының доценті Малдыбаев Асхат Маратұлына және осы күрделі, бірақ әркім үшін өте пайдалы іске ерекше үлес қосқан біздің барлық магистранттарымыз бен кафедра мүшелеріне ерекше алғыс айтамыз.

Құқықтық және қаржылық пәндер кафедрасының меңгерушісі,

з.ғ. к., “Bolashaq” Академиясының профессоры Қабжанов А.Т.