Музейлік сторителлинг бойынша байқаудың қазылар алқасына қатысу

2023 жылдың 14 маусымында жалпы білім беру пәндері кафедрасының меңгерушісі А.У. Илясова қазылар алқасының мүшесі ретінде Е.А. Бөкетов атындағыҚарағанды университетінің археология және этнография мұражайында музейлік сторителлинг бойынша үздік шығармашылық жұмыстарды іріктеу конкурсына қатысты.(www.buketov.edu.kz).

Аударма теориясы мен практикасы кафедрасының 2–ші және 3–ші курс студенттерінің шығармашылық жұмыстары археология және этнография мұражайында зерттелген материалдар негізінде құрылды, ол алғаш рет аудармашы студенттер үшін тәжірибе базасына айналды. Бұл № 01–ВГ–22 “Өңірлік тарихи–географиялық ерекшеліктер және бейресми білім беру кеңістігі: өзара іс-қимыл үшін алаң”тақырыбындағы ішкі грант нәтижелерінің арқасында мүмкін болды. Мұражай подкасттарын жасау дағдыларын меңгеріп, бейне және аудио әңгімелердің әлеуетін анықтай отырып, шет тілдер факультетінің студенттері кейіннен музейлік цифрлық тарихты құру, тарихты жандандыру және қазақстандық ғылымды халықаралық қарым-қатынас тілінде танымал ету мақсатында цифрлық сторителлинг құруға үйретілді.

Аудиовизуалды аударма және мұражай сторителлинг – бұл қызықты мұражай мазмұнын жасау үшін тамаша үйлесім. Аудиовизуалды аударма мұражайларды кең аудиторияға қолжетімді ете отырып, әртүрлі тілдердегі экспонаттар туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді. Мұражай әңгімелері өз кезегінде келушілерді қызықтыру үшін қызықты оқиғаларды, кейіпкерлерді және контекстті пайдаланады. Екі тәсілді біріктіре отырып, аудиовизуалды материалдармен, интерактивті элементтермен және әсерлі оқиғалармен қызықты мұражай мазмұнын жасауға болады. Бұл мұражайларды тартымды, қол жетімді етеді және келушілерге көрмелерде ұсынылған тарих пен мәдениет тұңғиығына кеңірек үңілуге мүмкіндік береді.

Студент-аудармашылар музейлік сторителлинг әлеміне енуге және дағдыларды: аударманы, әсіресе мәдени маңызды ақпарат контекстінде; тарихи және әлеуметтік аспектілерді зерттеу және талдауды; шығармашылық ойлауды; мұражай саласының мамандарымен командада жұмыс істеуді; мәдениетаралық коммуникацияны дамытуға бірегей мүмкіндік алды.

Студенттердің жұмысын қазылар алқасы келесі құрамда бағалады:

1) Беделбаева Марина Васильевна-археология және этнография мұражайының басшысы, практика базасының басшысы;

2) Илясова Алия Укужановна-саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссияның мүшесі, “Bolashaq” Академиясының жалпы білім беру пәндері кафедрасының меңгерушісі (www.bolashaq.edu.kz);

3) Ибрахимова Камила Талгатовна– № 01–ВГ–22 “Өңірлік тарихи-географиялық ерекшеліктер және бейресми білім беру кеңістігі: өзара іс-қимыл үшін алаң” тақырыбындағы ішкі грант мүшесі, аударма теориясы мен практикасы кафедрасының оқытушысы;

4) Қалижанова Анна Николаевна – № 01–ВГ–22 “Өңірлік тарихи–географиялық ерекшеліктер және бейресми білім беру кеңістігі: өзара іс-қимыл үшін алаң” тақырыбындағы ішкі гранттың бірлескен басшысы, аударма теориясы мен практикасы кафедрасының аға оқытушысы;

5) Кохановер Татьяна Александровна – “Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті” КЕАҚ Халықаралық бөлімінің басшысы;

6) Мәкен Әділет Болатұлы– № 01–ВГ–22 “Өңірлік тарихи-географиялық ерекшеліктер және бейресми білім беру кеңістігі: өзара іс-қимыл үшін алаң” тақырыбындағы ішкі грант мүшесі, археология кафедрасының оқытушысы;

7) Садвокасова Зарина Мақсұтқызы-Шет тілдері факультетінің аударма теориясы мен практикасы кафедрасының 2023 жылғы түлегі;

8) Шелухина Ольга-филолог, аудармашы, Томск университетінің аспирантурасының түлегі;

9) ЭМ Татьяна Викторовна-аударма теориясы мен практикасы кафедрасының әдіскері, аға оқытушы.

Қазылар алқасының сотына келесі студенттердің жұмыстары ұсынылды:

1) Мұсабаев Тимур – “Дала қазбаларындағы көлеңкелер: қуғын-сүргін құйынындағы археологтар”;

2) Ку Вероника – “Сарыарқаның жартастағы астарлы әңгімелері: тас бейнелердегі мыңжылдықтарды еске алу”;

3) Нечай Ольга – “Қаражартас пирамидасы”;

4) Серік Дамира – “Қазақстанның петроглифтері”;

5) Кадерабик Екатерина – “Саз жалбарынысы: қола дәуіріндегі керамика”;

6) Джумадилова Диляра – “Орталық Қазақстандағы сақ қазаны”;

7) Аникина Валерия – “Тимур тасы”.

Көптеген пікірталастардан кейін қазылар алқасы жеңісті Нечай Ольгаға берді, оның ізденген тарихы бірауыздан барлық көрермендер үшін ең қызықты және түсінікті деп танылды.

Студенттер естелік сыйлықтар мен алғыс хаттар, ал Археология және этнография мұражайы – болашақта Қазақстан Республикасының білімі мен ғылымына қызмет ететін цифрлық контент алды.