Батырдың мәңгілік даңқы: Подсадник Николай Георгиевич

Подсадник Николай Георгиевич 1922 жылы 1 қаңтарда Витебск облысы Полоцкий ауданының Углы ауылында дүниеге келген. Әскерге шақырылғанға дейін №1 орта мектепте оқыды. Балқаш қаласының М. Горький көшесі.

1940 жылы Николай Балқаш аудандық әскери комиссариатына шақырылды.
Ол бала кезінен авиация туралы армандаған, бұл арман оны Орынбор әскери авиациялық училищесіне әкелді.

1943 жылдан бастап авиациялық училищені аяқтағаннан кейін Николай Подсадник майданда болды. Ол неміс-фашистік басқыншылардан Киев, Львов, Кишинев, Румыния, Югославия, Австриядан азат етуге қатысты.
Көрсеткен ерлігі үшін екі Қызыл Ту орденімен, ІІ дәрежелі Отан соғысы орденімен марапатталған, Жоғарғы қолбасшылықтың 16 алғыс хатымен марапатталған.

1943 жылдың 6 қарашасы ИЛ-2 штурмовиктерінің шығыс тобының жетекші Николай Подсадник, Житомир тас жолы бойынша қалған жау әскерлеріне шабуылдауға тапсырма алды. Бұл тапсырманы Николай Подсадник “өте жақсы”орындады. Николай Подсадник 1944 жылдың 15 шілдесі ИЛ-2 12 ұшақтарынан тұратын топтың ұшқышы бола тұра, жау танкілерінің жиналуы бойынша штурмдық соққы беруге тапсырма алды. Николай Подсадниктің барлық жауынгерлік жолы батырлық, ерлік және батылдық үлгілерімен толтырылған.

КСРО Жоғарғы Кеңесі Президиумының 1945 жылғы 18 тамыздағы Жарлығымен ИЛ-2 ұшағында 101 жауынгерлік шығуды сәтті орындағаны үшін бомбалау, барлау және тірі күш пен техниканы штурмовкаға, сонымен қатар батылдық үшін кіші Бағдат Николай Георгиевич жоғары Үкіметтік награда – Кеңес Одағының Батыры атағына ие болды.

Соғыстан кейін партиялық, Кәсіподақ және әкімшілік жұмыспен айналысты.
1959 жылы кәсіподақ қозғалысының жоғары мектебін бітірді.

Көлік құрылысы министрлігі” Оргтрансбуд ” институтының кадрлар бөлімінің бастығы болып жұмыс істеді.
Ленин орденімен, екі Қызыл Ту орденімен, ІІ дәрежелі Отан соғысы орденімен, медальдармен марапатталған.

1975 жылы қайтыс болды. Мәскеуде жерленген.

Материал РИО-да шығарылған кітапқа негізделе отырып, Болашақ Баспа және интернет материалдары бойынша жарияланады.
[Мәтін]: өмірбаяндық ақпараттар жинағы / ред. кол.С. Акылбаев, С. А. Абдакимов, Н. О. Дулатбеков, Р. К. Омарбекова. – Қарағанды: Болашақ-Баспа, 2000. – 146 с.