Академия студенттерінің жаңа көзқарасы: урбанистика орталығында қалалық ортамен танысу

2023 жылдың 16 мамырында “Bolashaq” Академиясының студенттері жалпы білім беру пәндері кафедрасының меңгерушісі А.У. Илясованың жетекшілігімен өлкетану қызметі аясында Қарағанды қаласының урбанистика орталығы үш жыл бойы жүзеге асырған жобалармен танысты.

Урбанистика орталығы – Қарағандыда қалалық жүйелерді (көлік, жаяу жүргіншілер инфрақұрылымы, экология, денсаулық сақтау және т.б.) дамытуға және олардың өздері мен қала тұрғындары арасындағы өзара іс-қимылына ықпал етуге бағытталған жоба.

Урбанистика орталығы IT және Digital салаларының дамуына ықпал ететін және мемлекетті, мамандарды, сарапшылар мен студенттерді байланыстыратын terricon Valley (Террикон алқабы) экожүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.Урбанистика орталығының басшысы Валерия Хасуева студенттерді орталықта жүзеге асырылып үлгерген идеялармен және әлі іске асырылмайтын бастамалармен таныстырды. Олардың ішінде Орталықтың Қазыбек би атындағы аудан әкімдігімен бірлесіп “Тарихи алаң” жобасы бар, ол барлық тротуарлар арқылы тегіс өткелдер жасау, жолдағы барлық кедір-бұдыр мен ақауларды жою болып табылады. Ол үшін мұқият дайындық жұмыстары жүргізілді, барлық ақаулы жерлер қаралды және суретке түсірілді, техникалық сипаттамаларының қолданыстағы стандарттарға сәйкестігі зерттелді. Мұның бәрі, ең алдымен, барлық жастағы адамдардың ыңғайлы қозғалысы үшін қол жетімді, кедергісіз және жақсы күтімді қалалық ортаны қалыптастыру үшін жасалады.

Қарағанды орталық саябағы да урбанистика орталығының жобаларына сәйкес өзгертілді. Қала тұрғындары мен қонақтарын демалыс орындары, әсіресе, жазда – саябақтың жағалауы, қыста – сызықтық мұз айдыны, оның айналасының тыныштығы қуантады. Урбанистика орталығының бастамасымен “Теңіз ертегісі” және “Отбасы” саябақтық тарихи мозаикалық мүсіндері қалпына келтіріліп, жақын маңдағы аумақ абаттандырылды.

Кездесуге қатысушылар қала тазалығына, әдемілігіне бей-жай қарамайтын азаматтар ретінде қызықтыратын көптеген сұрақтар қойды. Бұл қаланы көгалдандыру, орталық саябақтағы көлді тазарту және оның суының толықтығын сақтау, Бұқпа өзенінің жағдайы және басқалары.

Урбанистика орталығының жетекшісі Валерий Хасуева мен аға сәулетші Алексей Волошинге орталықтың біздің қалалық ортамыздың тұрғындарының жағдайын жақсарту үшін жүргізіп жатқан жобаларымен егжей-тегжейлі таныстырғаны үшін, біздің қойған сұрақтарымызға берген жауаптарынан сезілген жоғары кәсібилігі мен бізге бөлген уақыты үшін алғысымызды білдіреміз!