“Жас зерттеуші” ғылыми клубындағы Willey Research Academy вебинары

2024 жылғы 26 қыркүйекте п.ғ.м, Шет тілдері және МК кафедрасының аға оқытушысы Меруерт Маратқызы Момбекованың жетекшілігімен “Жас зерттеуші” ғылыми клубының мүшелері “Алдамшы синдромды жеңіңіз және үздік ғылыми журналдарда жариялаңыз” тақырыбында Willey Research Academy вебинарына қатысты.

Семинар ғылыми клуб қатысушыларына өз білімдерін кеңейтуге және халықаралық ғылыми журналдарда сәтті жариялаудың негізгі дағдыларымен танысуға мүмкіндік берді, мысалы-

:Жариялауға қолайлы ғылыми журналдарды анықтау;

-Ғылыми қолжазбаларды тиімді жазу және ресімдеу;

-Қолжазбаларды беру және редакциялық талаптармен жұмыс;

-Сын мен рецензияны барабар қабылдау;

-Алаяқтардың қорқынышын жеңу және олардың ғылыми жұмыстарын сенімді түрде алға жылжыту;

-Қолжазбалардың ауытқу себептері және олардың алдын алу жолдары.

Студенттер журналды таңдау мен қолжазбаны ұсынудан бастап редакторлармен және рецензенттермен өзара әрекеттесуге дейінгі жариялау процесінің негізгі кезеңдерімен танысты. Алдамшы синдромын қалай тиімді жеңуге және ғылыми басылымдарда сенімді түрде жариялауды бастауға ерекше назар аударылды.

Сонымен қатар, вебинар плагиаттан аулақ болу, дұрыс дәйексөз келтіру және халықаралық жариялау стандарттарын сақтау сияқты ғылыми жарияланымдардың этикасына қатысты маңызды аспектілерді қарастырды. Қатысушылар өз деректерін мұқият тексерудің маңыздылығы және зерттеу жұмысында ашықтық қажеттілігі туралы білді.

Сондай-ақ, шетелдік ғылыми ұжымдармен ынтымақтастық перспективалары талқыланды, бұл жарияланымдар мен халықаралық жобаларға қатысу мүмкіндіктерін едәуір кеңейте алады. Бірлескен авторларды таңдауға және ғылыми байланыстарды құруға қалай дұрыс қарау керектігіне ерекше назар аударылды.

Вебинар аяқталғаннан кейін барлық қатысушыларға олардың қатысуын және алған білімдерін растайтын сертификаттар берілді, бұл олардың академиялық портфолиосына құнды қосымша және одан әрі ғылыми жетістіктерге ынталандыру болады.

Шет тілдері және МК кафедрасының оқытушылары М. М. Момбекова, Тё А.В.