Ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша Семинар

Ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша Семинар 15 қарашада “Bolashaq”академиясында өтті. Бұл іс-шара шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы ұйымдастырған Ақпараттық іс-шара болды. Қонақтар ретінде біз басқа кафедралардың әріптестерін, ғылыми-зерттеу жұмысы жөніндегі проректор Т. П. Смолькинаны, сондай-ақ біздің жас ғалымдарымыздың кішкентай, бірақ шабыттанған студенттер тобын көруге қуаныштымыз. Құрметті қонақ ретінде семинарға Ұлыбритания профессоры Gareth Dyke қатысты.

Маргарита Юлаевна Ишмуратова жиналғандарға ғалымдар мен PhD ғылыми жарияланымдарына, сондай-ақ магистранттар мен докторанттардың басшыларына ҚР Білім және ғылым министрлігінің жаңартылған талаптары туралы айтып берді. Қатысушылар Хирш индексін есептеу принципін, “квартиль” және “персентиль” идеясын, сондай-ақ Қазақстан ғалымдарына сәйкес келуі қажет талаптарды түсіндірді.

Анна Николаевна Калижанова өзінің презентациясында импакт-факторлы журналдарда мақалаларды жариялау проблемасына мүлдем басқа болашақты көрсетті. Scopus немесе Thomson Reuters базасына кіретін журналдардағы жарияланымдар презентациядан кейін ауыр емес және түсініксіз ғалымдарға, ал тәжірибе мен есеп жүргізу ісіне айналды.  IMRAD мақалаларының құрылымы және зерттеулер сипаттамасына шетелдік көзқарас туралы нақты ақпарат берілді. Сонымен қатар Scopus базасы туралы ең танымал аңыздар қаралып, әр тармақ бойынша түсініктемелер берілді.

Дариға Жұмабекқызы Толуспаева Web of Science пайдалану мәселелеріне арналған Clarivate Analytics онлайн-вебинарына қатысу тәжірибесімен қысқаша бөлісті.

Соңында стартап-жоба – кафедраның ПОҚ, Gareth Dyke және 2-ші курс студенттерінің бірлескен жұмысы, атап айтқанда, Scopus базасына кіру мақсатында Ашық қолжетімділіктің халықаралық журналы таныстырылды.

Семинар қонақтардың тарапынан көптеген сұрақтар тудырды, бірақ бір мезгілде жағымды әсер қалдырды, мотивация, өзіне сену және өзінің зерттеу қабілеттерін қосты.