Құқықтық мәдениет сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізі ретінде

2024 жылғы 18 сәуірде М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университетінде ( Шымкент қ.) университет студенттері мен оқытушылары үшін “Құқықтық мәдениет сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізі ретінде” тақырыбында тренинг өтті. Тренингті құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының аға оқытушысы Әсел Ахметова өткізді.

Аталған іс-шара “ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениеті” оқу пәні шеңберінде өткізіледі.

Тренинг жұмысында оқытушы білімді басқарудың әртүрлі құралдары мен өнімдерін (“Молекулалар” тренингі, әлеуметтік сауалнама, “4 Пэ” жаттығуы) қолданды, оны оқытушылар өздерінің академиялық курстарында немесе тренингтерінде білім беру және сыбайлас жемқорлыққа қатысты адалдық, этика және академиялық адалдық мәселелерін тереңірек түсіну үшін қолдана алады.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру туралы айтатын болсақ, бұл тақырып адам өмірінің мәні мен адам ойлайтын құндылықтармен тығыз байланысты екенін түсінуіміз керек.

Осы негізгі қағидаларды түсінбей және оларды студенттік орындықтан қалыптастырмай, патриотизм, азаматтық белсенділік, “парасаттылық мәдениеті”қағидаттарын қалыптастыру сияқты маңызды ұғымдарды тәрбиелеу туралы айту мүмкін емес.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет, онымен тең талқыланатын “парасаттылық мәдениеті” сияқты, бұл біздің жастарды тәрбиелеудің бір бөлігі.

Сондықтан біз “адалдық” және “құқық бұзушылықтарға мүлдем төзбеушілік” қағидаттарын тәрбиелеу туралы айтатын болсақ, олар туралы жастарды тәрбиелеудің құрамдас бөліктері ретінде айтуымыз керек. Бүгінгі таңда біздің қолымызда қазақстандық қоғамдағы адамгершілік бағдарларға және моральдық-дұрыс мінез-құлыққа әсер ету мүмкіндіктері бар.

Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет, сыбайлас жемқорлыққа қарсы білім беру және жастардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы белсенділігін арттыру егемен мемлекетіміздің өркендеуі үшін көптеген мәселелерді шешуге көмектесетінін білеміз!