Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын 2023 жылғы түлектердің ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігінің “Қаржы орталығы” АҚ өкілдерімен кездесуі

2023 жылғы 25 сәуірде сағат 11.00-де “Әбілқас Сағынов атындағы Қарағанды техникалық университеті” КЕАҚ-да мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған 2023 жылғы түлектермен ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігінің “Қаржы орталығы” АҚ (Астана қ.) мониторинг департаментінің өкілдерімен грантты міндетті түрде пысықтау, бөлу және жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша кездесу өтті. Қызығушылық тудыратын мәселелер бойынша қажетті түсініктемелер алу үшін түлектер осы Департамент өкілдеріне сұрақтар қоюға мүмкіндік алды.

“Bolashaq” Академиясынан СҚКО басшысы А.О. Өмірзақова, ДОВ-19-1 тобының кураторы Г. Т. Таликова, 6В01201- “Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу” білім беру бағдарламасының студенті Л.С. Жампеисова қатысты.

Өз сөзінде “Қаржы орталығы” АҚ мониторинг департаментінің өкілі Ибраева Жанар Сәметқызы Қазақстан Республикасының 08.01.2021 ж. № 410-VI “білім туралы” заңындағы өзгерістерге назар аударды, оған сәйкес ҚР азаматтары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын бітіргеннен кейін мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша нақты оқу уақытына сәйкес осы тармақта көзделген мерзім шегінде жұмыс істейтін төмендегідей жағдайларға тоқталды:

1) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша ақылы негізде оқытудан оқытуға ауысу (2012 жылдан бастап оқуға түскендерге және қазіргі уақытта оқуды жүзеге асырып жатқан білім алушыларға, яғни өзгерістер қолданысқа енгізілгенге дейін туындаған қатынастарға қолданылады);

2) мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқудан ақылы негізде оқуға ауыстыруды;

3) ағымдағы немесе келесі оқу жылы ішінде кейіннен қалпына келтіру шартымен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан оқудан шығару.

Бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу мерзімін айқындау жөніндегі формулаға сәйкес нақты жұмсалған кезеңге пропорционалды түрде өтеу көзделген.

Ж.С. Ибраева “Білім туралы” Заңның 47-бабының 17-2) тармақшасына сәйкес мынадай жағдайларда жұмыс істеуден босату көзделгенін (тек оқу жылының соңында бөлу жөніндегі комиссиялар береді) атап өтті:

• жұбайының (зайыбының) тұратын, жұмыс істейтін немесе қызмет өткеретін жері бойынша елді мекенде бос орындар болмаған жағдайда;
  • бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
    мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде резидентураға, магистратураға, докторантураға одан әрі оқуға түскендер үшін;
  • жүкті әйелдерге, сондай-ақ үш жасқа дейінгі баланы (балаларды) өз бетінше тәрбиелеп отырған әйелдерге.

Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарына мерзімді әскери қызметке кіру немесе шақыру кезінде қызмет өткеру мерзімінде қызмет өткеру уақытын есептемегенде қызмет өткеру уақытына кейінге қалдыру беріледі (ҚР ПП 30.03.2012 ж. № 390).

Түлектердің назарын Заңның 47-бабының 17-тармағында көзделген пысықтау жөніндегі міндетті орындамағаны үшін жауапкершілікке аударды, оған сәйкес жас маман, осы баптың 17-2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны оқытуға байланысты бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды бюджетке өтеуге міндетті.

Қорытындылай келе, қатысушылар “Қаржы орталығы” АҚ мониторинг департаментінің өкіліне іс-шараны ұйымдастырғаны және жас мамандарды міндетті түрде пысықтау мәселелері бойынша танымдық кездесуі үшін алғыстарын білдірді.