Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” клубының № 14 жаршысы

“Барлық ғылыми еңбек,

кез-келген жаңалық, кез-келген өнертабыс

жалпыға ортақ еңбек болып табылады.

Бұл замандастарының кооперациясының бір бөлігіне байланысты,

алдыңғылардың еңбегін пайдаланудың бір бөлігі”.

Карл Генрих Маркс

25 сәуірде “Bolashaq” Академиясының ЖББП кафедрасы “Ғылыми Калейдоскоп” клубының осы 2023-2024 оқу жылындағы он төртінші және үшінші кездесуін өткізді. Ол «Әбілқас Сағынов атындағы Қарағанды техникалық университеті» КЕАҚ -ның 2 корпусының 211 аудиториясында өтті. Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының кезекті кездесуіне ҚарТУ мен “Bolashaq” Академиясы қатысты. Сәуір айында қатысушылар көтерген кездесудің тақырыбы “ХХІ ғасырдың жас ғалымдары” болды.

Ұйымға “Геология және пайдалы қазбалар кен орындарын барлау” кафедрасының ПОҚ белсенді қатысты. Жиналысқа ГПР 22-3, ГПР 22-2 топтары қатысты .

Отырыстың басында дәстүр бойынша қатысушыларға жолдаған құттықтау лебізімен Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” клубының басшысы Станислав Юрьевич Смирнов сөз сөйледі, ол клубтың мақсаты мен міндеттерін, оның баяндамалармен сөз сөйлеу жөніндегі регламентін белгілеп, анықтады және № 14 нөмірмен клуб отырысының ашылуы туралы жариялады.

Сонымен кездесу барысында сөз сөйледі:

Әбілқас Сағынов атындағы ҚарТУ КЕАҚ атынан:

1. аға оқытушы, PhD-Ли Елена Сергеевна.
  2. аға оқытушы, т.ғ.к. Садчиков Александр Викторович.
  3. ГПР 22-3 тобының студенті Төлеутай Темірлан.

“Bolashaq” Академиясынан:

1. аға оқытушы Смирнов Станислав Юрьевич, ЖББП кафедрасы
  2. аға оқытушы Ганеев Руслан Рашидович, ШТ және МК кафедрасы
  3. аға оқытушы Тажинин Азат Мырзабекович, ПМНО кафедрасы
  4. Сальникова Илона, Ин-23-1 тобы;
  5. Юсупова Лилия, Ин-23-1 тобы;
  6. Оразғали Айжан, Фм-22-1 тобы.

Сөз сөйлеушілер кездесу тақырыбы бойынша баяндамалар жасады, осы орайда олар қазіргі ғылымның негізгі сұрақтарына жауап беруге, оны өткенмен, бүгінмен және болашақпен байланыстыруға ұмтылыстарын білдірді. Параллельдер жүргізе отырып, олар өздерінің көзқарастарын айтып, ғылымның қалай дамығандығы және қазіргі уақытта ғылымның қандай салалары ерекше өзекті және маңызды екендігі туралы ойларымен бөлісті.

Қазіргі заман және ондағы жасанды интеллекттің орны туралы қызықты мәселе көтерген Т.Төлеутайдың сөзін атап өткіміз келеді.

Кездесуге алғаш рет қатысқандардың бірі аға оқытушы Тажинин Азат Мырзабекұлы болды. Ол өз ойларымен былайша бөлісті: “Маған бүгінгі іс-шара өте ұнады, өйткені онда жасанды интеллекттің дамуына байланысты маңызды және өзекті тақырыптар, қазіргі әлемдегі тілдік кедергі проблемасы қозғалды, сондай-ақ қазіргі заманғы дәріхананың дизайны мәселесі қозғалды, біздің академия студенттері осы іс-шараға өте жақсы дайындықпен келгендігін көрсетті, баяндамалар мен презентациялар тиісті деңгейде өткізілді, іс-шарада жайлы, жылы атмосфера болды, оқытушылар мен студенттер арасында іс-шара тақырыптарына байланысты қызықтыратын мәселелерді жанды талқылау болды”

Академиядағы Ин-23-1 тобының студенттері Илона Сальникова мен Лилия Юсупова бізбен басқа да ойларымен және мүлдем басқа тәртіпте бөлісті, міне, олардың пікірлері: “25.04.24 бейсенбіде мен “Ғылыми Калейдоскоп” ғылыми клубының кездесуінде “Халықаралық коммуникация контекстіндегі тілдік кедергі” тақырыбында сөз сөйледім. Кездесуде жайлы, достық атмосфера орнады, бұл менің сөйлеу кезіндегі толқынысымды басты деуге болады. Ұйымдастырушылық деңгейі мен ұсынылған тақырыптардың тереңдігі мені таң қалдырды. Іс-шара жоғары деңгейде, тамаша баяндамашылармен және қызықты пікірталастармен ұйымдастырылды. “Ғылыми Калейдоскоп” кәсіпқойлар үшін де, жаңадан бастаған ғалымдар үшін де тартымды ғылыми тақырыптардың кең ауқымын ұсынды. Мен іс-шарадан білімімді арттыра отырып, шабытпен шықтым. Келесі кездесуді асыға күтемін!».

Лилия Юсупова: “Менің “Қоғамдағы стереотиптік ойлау” тақырыбындағы баяндамам жарқын және ұмытылмас әсер қалдырды. Бұл маған көптеген жағымды эмоциялар әкелді, балалармен танысу, көптеген қызықты ақпаратты есту және, әрине, ғылымның көп қырлы екенін түсіну өте жағымды болды. Барлығы жылы қабылдады, бір-бірін тыңдады, бұл мені де қуантты. Жаңа тәжірибе алу және өз ойларымызды басқа адамдармен бөлісу қызықты болды”.

Барлық қонақтар аудиториямен ғылымның жалпы түсінігі саласындағы кәсіби қызмет туралы субъективті әсерлерімен бөлісті, бұл адамның ең таза болмысы. Үлкен сұрақ мынадан туындады: қазір ғылыми білім сананы қалай басқарады және әрбір дұрыс емес сөз жеке адамның өмірінде де, бүкіл өркениетте де өлімге әкелуі мүмкін – біз өзіміз үшін де, кейінгі ұрпақ үшін де жауаптымыз. Жиналыс соңында клуб жетекшісі – Смирнов Станислав Юрьевич клуб үйлестірушісі – Ли Елена Сергеевнамен бірге 2024 жылдың қараша айында “Bolashaq”Академиясының қабырғасында өтетін келесі іс-шарада кездесуді ұсынды.

Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми Калейдоскоп” зияткерлік клубының барлық қатысушыларын кезекті кездесуді іске асыруымен құттықтаймыз және оларға табысты оқу, тамаша бағалар мен мықты білім, сондай-ақ ғылыми білімнің барлық салаларында ерекше жаңалықтар тілейміз!

Қараша айындағы кездесуді асыға күтеміз! Кафедралардан, студенттерден сөз сөйлеуге өтінім күтеміз! Қатысушылар мен қонақтардың санына шектеу қойылмайды.

Ли Е.С., PhD, ГРМПИ кафедрасының аға оқытушысы

Смирнов С.Ю., ЖББП кафедрасының аға оқытушысы