“Bolashaq” Академиясындағы этноапта – ұлттық спорт ойындары күні

“Bolashaq” Академиясындағы этно апталығы жарқын және ұмытылмас оқиғалармен таң қалдырады және қуантады. Бүгін, 2024 жылғы 19 қыркүйекте өткен Жастар істері комитеті мен студенттердің өзін — өзі басқаруы дайындаған ұлттық спорт ойындары күні – ең жанды және қарқынды күндердің бірі болды. Бұл мереке салауатты өмір салты мен спортты ілгерілетуге ғана емес, қазақ халқының баға жетпес дәстүрлерін сақтауға арналды. Бұл күні бір кездері қазақ көшпенділерінің тұрмысының ажырамас бөлігі болған ежелгі ойындар мен жарыстар, олардың аң аулауы мен әскери өнері қайта жанданды.

Көкпар, аударыспақ және бәйге сияқты дәстүрлі спорт түрлері бізді ата-бабалар тарихына сүңгітіп, нағыз жауынгердің басты қасиеттері күш, ептілік пен батылдық болған кездерді көз алдымызға әкелді. Бұл ойындарды бүгін атап өту – бұл өткенге құрмет қана емес, сонымен қатар ұрпақтарды біріктіру, ұлттық рухты нығайту және әрқайсымыздың бойымызға сіңген ұлттық дәстүрлер бар екенін, олардың өшпейтіндігін көрсету тәсілі.

Спорттық марафон барлық қатысушылар үшін нағыз мереке болды. Жігерлі және ынталы жүргізушілер Науменко Полина мен Катрин Тілеген аудиторияны шабыттандырды, ал қатаң және әділ судья, дене шынықтыру пәні бойынша жаттықтырушы, ЖББ кафедрасының аға оқытушысы Данияр Дәулетбайұлы Мұқышев жарыстың барысын қадағалады. Бұл күні атмосфера шынымен қуанышты және бірлестікті болды – ойындарға ынтымақтастық пен өзара түсіністік сезіміндегі барша студенттер мен оқытушылар қатысты.

Бұл іс-шара ұлттық дәстүрлердің адамдарды осылай біріктіріп қана қоймай, мәдениеттер арасында көпір бола алатындығына көз жеткізді. Ертең, 20 қыркүйекте этно апталығы ұлттық музыка күнімен аяқталады. Бұл күні үлкен өзгерісте заманауи аспаптардың сүйемелдеуіндегі күйлер – ғажайып халық әуендері шырқалады. Бұл, ежелгі дыбыстар, өткен мен бүгіннің үйлесімін жасай отырып, жаңа ырғақтармен тоғыстырып, баршамызды қазақ музыкасы әлеміне сүңгітетін аптаның сиқырлы финалы болмақ.