Қарағанды облыстық туристік клубындағы өлкетану сағаты

2023 жылғы 28 наурызда “Шет тілі: екі шет тілі”, “Педагогика және психология” білім беру бағдарламаларының студенттері, “Жалпы білім беру пәндері” кафедрасының меңгерушісі А.У. Илясова және жас ғалымдар кеңесінің төрағасы А. М. Тәжинин “Өлкетану” пәні бойынша сабақтар және өлкетану үйірмесі аясында Қарағанды облыстық туристік клубында болып қайтты.

Қарағанды облыстық туристік клубының басшысы С. П. Кистанов туризмнің өлкетанумен тікелей байланысы туралы айтып, өлкетану сағатын өткізді. Белсенді туризм-бұл өз өлкесі туралы жаңа білімнің қоймасы. Сонымен қатар, белсенді туризм қоғамдағы барлық туризмнің негізі болып табылады. Саяхаттауға деген ұмтылыс туған өлкені зерттеуге және өзін-өзі жетілдіруге қозғаушы күш береді.

Биыл клуб өзінің 60 жылдық мерейтойын атап өтуде. Осы уақыт ішінде зерттеу жұмыстары жүргізіліп, клуб мемлекетке белгілі бір міндеттерді шешуге көмектеседі. Туризм өте жан-жақты болып табылады және оның спорттық бағдарлау және биікке өрмелеу сияқты түрлері көріне бастады.

Туризмнен ерекшеленген алғашқы түр туралы айтатын болсақ, бұл – альпинизм, тау шыңдарына көтерілуге байланысты жасалатын қызықты әрекет.

Клуб жетекшісіне өмірбаяндық эссе авторы және “Пагануцци Н.В. : Фан тауларының иесі” туралы басылымның құрастырушы редакторы А.У. Илясова естелік ашықхаттар жинағын табыс етті. Пошта карталарының бұл жиынтығы Орталық Қазақстандағы альпинизм мен тау туризмінің негізін қалаушы, педагог, зерттеуші, альпинист, шыңдарды алғаш бағындырушы, турист, саяхатшы, көркем проза авторы – Н.В. Пагануццидің (1899-1988) көп қырлы қызметінің көрінісі болып табылады.

Спорттық туризм бірыңғай спорттық классификацияға енгізілген және 2 бағытқа бөлінеді: жорықтар және туристік көпсайыс. Жаяу серуендеу 1-6 қиындық санатында болады. Біздің облыстан Нұра өзенінің ағып өтуі (қорытылуы) жағынан өте қызықты.

Студенттер аймақты зерттеу бойынша көптеген сұрақтар қойды, су туризмі бойынша спорт шебері С. П. Кистановтан кездескен қиындықтары туралы сұрады.

Сергей Павлович әйгілі саяхатшы В.А. Обручевтің “Жорықтағы қиындық – бұл нашар дайындық”, деген сөзін мысалға келтірді.

Іс-шараға қатысушылар танымдық көзқарасқа ие болды және өлкетану дәстүрлерін зердеге түйді.. Тарихи-өлкетану экскурсиясы үшін Сергей Павловичке алғыс айтамыз.