№8 “Дамудың қазіргі кезеңіндегі химия-фармацевтика және биология-медицина ғылымдарының өзекті мәселелері”секциялық отырысын өткізу туралы есеп

Отырысқа фармацевтикалық пәндер кафедрасының 40-қа жуық студенттері мен оқытушылары, сондай-ақ Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінен шақырылған баяндамашылар қатысты.

Секцияға ұсынылған 10 баяндаманың ішінен 5 хабарлама тыңдалды, олардың тақырыбы кең ауқымды мәселелерді қамтыды.

Сонымен, студент Тупицина Н.А., Челлер Н.А. бірлесіп жазған, нашақорлық мифологиясы туралы баяндама тыңдалды. Ол халық арасында жиі кездесетін 10 қате пікірді атап өтті және оларды дәлелді түрде жоққа шығарды. Баяндама жақсы суреттелген, баяндамашы ұсынылған материалды жақсы меңгерген. Ғылыми жетекші-фарм кафедрасының доценті.пәндер Сиволобова О. А.

Студент А. Оразғалидің баяндамасы көптеген тыңдаушылар үшін өзекті “Дәріханалардың заманауи дизайны”тақырыбына арналды. Баяндамашы дәріхананың үй-жайын жабдықтауға заманауи дизайнды енгізу қажеттілігін егжей-тегжейлі дәлелдеді, бұл мұндай үй-жайларға қойылатын талаптарды қатаң реттеуге қарамастан, осы мекеменің тартымдылығын арттырып, сатып алушылар санын көбейте алады. Ғылыми жетекшісі – фармакологиялық кафедрасының доценті Болдыш С. К.

Е. Бөкетов атындағы университеттің екі баяндамасы. экология мәселелеріне арналды.

Студенттер тобы Ю. Ю. Култкова, Л.А. Белоусова, Е. О. Шишкина “Қарағанды облысының аумағында қыстайтын суда жүзетін құстарға мониторинг нәтижесі” тақырыбы бойынша Қарағанды облысының аумағында қыстайтын суда жүзетін құстарға мониторинг жүргізіп, осы мониторингтің нәтижелерін баяндады. Баяндама мақсатын, міндеттерін, өзектілігін, пайдаланылған әдебиеттерді көрсете отырып, иллюстрациялармен және қорытындылармен өз зерттеулерін көрсете отырып, ғылыми жұмысты ұсынудың барлық ережелеріне сәйкес құрылған. Баяндамашы материалды жетік білды, аудиторияның сұрақтарына сенімді жауап берді.

Екінші баяндама студенттер С.И.Байрамова, И.В. Голубков және Л. Е. Ерлин ұсынған “Құтқару жолы: Қазақстандағы ақбөкеннің санын қалпына келтіру” тақырыбына арналды.Екі хабарламаның ғылыми жетекшісі б.ғ. к., қауымдастырылған профессор Г.К. Тұрлыбекова.

Медициналық университеттің баяндамасын Әбсадықова А. Б., Камалбек Б., Жұмахмет З.Н. мемлекеттік тілде ұсынып, «МИЯ ҚОЮ ЭКСТРАКТЫ НЕГІЗІНДЕ БАЛАЛАРҒА АРНАЛҒАН МҰЗКӘМПИТТЕР» тақырыбына арнады.Қарағанды ММУ студенттері алдын-ала зерттеу жүргізіп, жоғарғы тыныс жолдарының ауруларында кеңінен және ұзақ уақыт қолданылған мия тамырының жақсы сығындысынан жасалған кәмпит түріндегі балалар дәрісінің формасын жасады

Баяндамашыларға әрқайсысына 2-5 сұрақ қойылып, тыңдаушылар нақты жауаптар алды. Әрі қарай, секция төрағасы м.ғ.д., профессор Тнимова Г. Т. тыңдалған баяндамаларға талдау жасап, хабарламалардың ұтымды жақтарын атап өтті, кейбір кемшіліктерге назар аударды және жалпы сөз сөйлеушілерге оң баға берді, студенттерге олардың ғылыми жұмыстарында одан әрі табыстар тіледі.

Кафедра оқытушылары үздік баяндамаларды марапаттағанға дейін тыңдаушыларға блиц-сауалнама жүргізді: сізге қай баяндамашы және оның баяндамасы ұнады? Көрермендердің көңілінен шыққан сыйлық Голубков Иванға Қазақстанның ақбөкендері туралы баяндамасы үшін берілді.

Қызу талқылаудан кейін қазылар алқасы тарапынан марапатталды:

Бірінші орын – Қарағанды ММ студенттері Әбсадықова А.Б., Камалбек Б., Жұмахмет З. Н.;

Екінші орын – Е. Бөкетов атындағы Қару студенттері С. И. Байрамова, И.В. Голубкова және Л. Е. Ерлин.;

Үшінші орын – “Bolashaq” Академиясының студенті Оразғали А.