Педагогика кафедрасы

«Педагогика» кафедрасы 2022 жылдың тамыз айында «Бастауыш оқытудың педагогикасы және әдістемесі» және «Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу» кафедраларын біріктіру арқылы қайта құрылды.

“Bolashaq” академиясының миссиясын іске асыру шеңберінде белгіленген кафедраның

Миссиясы – білім беру саласында қажетті кәсіби және жеке құзыреттілік деңгейіне ие, инновацияларға бейімделген, білім беруді жаңғырту жағдайында бәсекеге қабілетті жоғары білікті мамандарды даярлау.

Кафедра  6В01101 “Педагогика және психология” (ПжП), 6В01201 “Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу” (ДОВ) және 6В01301 – “Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі” (ПМНО) білім беру бағдарламасы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде күндізгі және күндізгі қащықтықтан оқытуды қолдану арқылы бітіріп шығатын бакалаврларды даярлайды. 2016 жылдан бастап 7М01101 – “Педагогика және психология” (магистратура) білім беру бағдарламасы бойынша кадрлар даярлайды.

Аталған білім беру бағдарламалары бойынша оқыту 2019 жылғы 23 мамырдағы № KZ 62LAA00016157 білім беру қызметін жүргізуге арналған мемлекеттік лицензия негізінде жүзеге асырылады. Кәсіптік білім беру бағдарламалары күндізгі (4 жыл) және күндізгі-қысқартылған (2 жыл және 3 жыл) екі тілде – мемлекеттік және орыс тілдерінде іске асырылады.

Кафедра түлектері мектепке дейінгі ұйымдардың әртүрлі түрлері мен , шағын орталықтарда, жалпы білім беретін орта мектептерде, педагогикалық колледждерде, білім басқармаларында, білім беру жүйесі кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау институттарында, бастауыш және орта арнайы білім беру ұйымдарында жұмыс істей алады, ұйымдастыру-технологиялық, өндірістік-басқару, жобалау, ғылыми-зерттеу қызметін орындай алады.

Соңғы 10 жыл ішінде кафедра 3000-ға жуық маман даярлап шығарды. Бітірген түлектер Қарағанды “Bolashaq” маңызды білім беру колледжінде, Букенов Ж.К. атындағы банк колледжінде, Шахтинск технологиялық колледжінде (Қарағанды облысындағы Шахтинск қ.) Қарағанды облысының білім басқармасында, Қарағанды облысының Шахтинск қаласындағы білім бөлімінде, сондай-ақ, мектепке дейінгі балалар ұйымдарында меңгерушілер тәрбиешілер, психологтар лауазымдарында, және т. б. жұмыс орындарында табысты жұмыс істеуде.

Кафедраны педагогика ғылымдарының кандидаты Асакаева Дана Саламатовна басқарады. Кафедрада 25  оқытушы бар, оның ішінде, 12 ғылым кандидаты, 13 магистр. Ғылыми дәрежелері мен атақтары бар оқытушылардың дәрежелері 47% құрайды. Көптеген жылдар бойы оқыту үрдісіне Қарағанды облысының білім беру ұйымдарынан (балабақшалар, мектептер, колледждер) жұмыс істейтін педагог-практиктер шақыртылады. 2022-2023 оқу жылында шақырылған оқытушылар саны 14 адамды құрады.

Кафедраның инфрақұрылымына компьютерлермен, принтерлермен, интерактивті тақталармен, оқу-әдістемелік құралдармен, жұмсақ кеңсе жиһаздарымен, стендтермен жабдықталған 4 мамандандырылған кабинет кіреді.

Оқытудың жаңа формалары мен әдістерін, сондай-ақ студенттердің танымдық қызметін жандандыру құралдарын (іскерлік ойын, дөңгелек үстел, тренинг, оқытудың жобалық формалары және т.б.) енгізуге үлкен мән беріледі.

Кафедраның “Айгөлек”, “Тілек”, “Алтын сақа” мектепке дейінгі ұйымдарында, олардың негізінде оқыту мен тәрбиелеудің жеке әдістемелері бойынша практикалық сабақтар өткізілетін, студенттер кәсіби практикадан өтетін Техникалық және кәсіптік білім беру орындары – Қарағанды техникалық-құрылыс колледжінде, “Bolashaq” Қарағанды жоғары колледжінде филиалдары бар,

ЖОО мен жұмыс берушілер арасындағы ынтымақтастықтың нәтижесі 2021 жылы Қарағанды қ. № 23 ЖББМ кафедра филиалының ашылуы болды, бұл жерде 2022 жылдың қыркүйегінен бастап дуальды оқыту формасының элементтері енгізілді. Студенттер мектеп базасында жетекші бастауыш сынып мұғалімдерінен педагогикалық қызмет жүргізуді үйренеді.

Жетекші шетелдік ғалымдармен, университеттермен, ғылыми орталықтармен және ұйымдармен (Новосібір мемлекеттік педагогикалық университеті, Алтай мемлекеттік педагогикалық академиясы, Челябі мемлекеттік университеті, Иркутск мемлекеттік университеті, Сібір тұтыну кооперациясы университеті және т.б.) халықаралық ғылыми конференцияларға екіжақты қатысу және оқытушылардың академиялық ұтқырлығы түріндегі байланыстар саны артып келеді.

Академиялық ұтқырлық шеңберінде студенттер Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары: М. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінде, Абай Мырзахметов атындағы Көкшетау университетінде, Павлодар мемлекеттік педагогикалық институтында  оқиды.

ПжП, ДОВ және ПМНО білім беру бағдарламасының студенттері “Болашақ” Студенттік Республикасы, Жатақхананың студенттік кеңесі, Жас ғалымдар кеңесі  сияқты “Bolashaq” академиясының өзін-өзі басқару жүйелеріне ұсынылған. Instagram, Facebook, Академияның ресми веб-сайтында, “Лимонад”журналында студенттік өзін-өзі басқару қызметі туралы ақпарат бар. Гуманитарлық педагогика клубы, “Тұлға плюс” клубы, поэзия клубы, “Мейірім” еріктілер клубы, пікірсайыс клубы, “Руханият” үйірмесі, “Жас-тілші” үйірмесі, “Әділет” және т. б. үйірмелерге студенттер қызығушылықпен қатысады .

Білім беру бағдарламалары үнемі рейтингтерге қатысады және ҚР жоғары оқу орындары арасында жетекші орындарға ие. Мәселен, 2021 жылы Білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі тәуелсіз қазақстандық агенттіктің (НКАОКО) білім беру бағдарламаларының рейтингі бойынша “Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу” білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары арасында 6-орынды, “Атамекен” ҰКП рейтингінде 2021 жылы “Педагогика және психология” білім беру бағдарламасы Қазақстанның 32 жоғары оқу орны арасында 4-орынды иеленді.

Оқу процесін ұйымдастыруды жетілдірудегі кафедраның басым бағыттары: ақпараттық білім беру ортасын дамыту, оқу процесіне заманауи білім беру технологияларын енгізу, озық педагогикалық тәжірибені пайдалану, контингентті сақтау мақсатындағы жұмыс болып табылады.

ПОҚ-ТҮЙІНДЕМЕСІ