“Ғылыми Калейдоскоп #12” Зияткерлік клубының хабаршысы

Адамзаттың ең үлкен құндылығы-бұл шындық және оны анықтаудың жалғыз жолы-ғылым, сондықтан шындықпен бірге ғылымның өзі де осындай құндылық болып табылады. Ғылыми қызметті барлық жолмен көтермелемейтін және ғалымды бағаламайтын ұлт жойылады.

Альберт Эйнштейн

29 қыркүйекте “Bolashaq” Академиясының ЖББ кафедрасы биылғы оқу жылында “Ғылыми калейдоскоп” зияткерлік клубының он екінші және осы 2023-2024 оқу жылындағы бірінші кездесуін өткізді және ол біздің кітапханада өтті.

Оған Қарағанды қаласының №2 лицейінің 11 сынып оқушылары: Бекетаев Нияз Айдосұлы, Гусева Янна Игоревна, Тесла Злата Викторовна, Толсбаева Карина Ерланқызы қатысты. ЖББ кафедрасының оқытушылары профессор, т.ғ. к., Шащанова Майра Балиевна; ЖББ кафедрасының меңгерушісі, аға оқытушы – Григорчук Ирина Юрьевна және аға оқытушы – Смирнов Станислав Юрьевич зерек тыңдаушылар мен қатысушылар болды.

Отырыстың басында қатысушыларға “Ғылыми калейдоскоп” зияткерлік клубының басшысы және хатшысы Станислав Юрьевич Смирнов құттықтау сөз сөйледі, ол дәстүрлі түрде клубтың мақсаты мен міндеттерін, баяндамалармен сөйлеу жөніндегі оның регламентін түсіндіріп, ашты. Және #12 нөмірімен клуб отырысының ашылғанын жариялады.

Қыркүйектегі кездесу тақырыбы география және оның атауында айтылған ең қызықты :”Жер планетасының ашылуы. Ұлы Географиялық ашылулар”, сияқты сұрақтар болды:

Клуб басшысы клубтың атауын кеңестік ғалым, журналист, жазушы, саяхатшы және “Киносаяхатшылар клубы” телебағдарламасының тұрақты жүргізушісі Юрий Александрович Сенкевичтің құрметті есімімен атау туралы ұсыныс жасады. Клуб қатысушыларының өткізген дауыс беруі клуб басшысының 29 қыркүйектен бастап клубтың жаңа атауын қабылдау және оны Ю.А. Сенкевич атындағы “Ғылыми калейдоскоп” зияткерлік клубы ретінде мәңгі қалдыру туралы ұсынысына бірауыздан қолдау көрсетті.

Күн тәртібі бойынша баяндамаларда ми құрылымдарын және төмен жиілікті токтардың неокортекстің өнімділігіне әсерін зерттеуге байланысты педагогикалық психология мен ғылымдардағы мәселеге байланысты өзекті мәселелер сөз етілді, атап айтқанда аутизмі бар балаларды оқыту туралы қиын мәселе көтерілді. Лицейліктердің баяндамасы “Микрополяризация аутизмді емдеу әдісі ретінде “деп аталды. Отырыста қойылған, сондай-ақ туындаған сұрақтар ЖББ кафедрасының оқытушыларының шынайы қызығушылығын тудырды.

Спикерлер өз баяндамаларын жасады, онда олар қазіргі ғылымның негізгі сұрақтарына жауап беруге, оны өткенмен, бүгінмен және болашақпен байланыстыруға ұмтылыстарын білдірді. Мағыналы параллельдер жүргізе отырып, олар өздерінің көзқарастарын енгізді және аутизм құбылысын зерттеудің қалай дамығандығы, медицина мен психологияның қай салалары бұл құбылысты зерттеу тәсілдерін дамытып, осы аурудан зардап шегетін адамдарға көмектесетіндігі туралы ойларымен бөлісті.

Жиналыс соңында Станислав Юрьевич Смирнов келесі кездесудің тақырыбын ұсынды, ол 2023 жылдың қазан айында өтеді және геофизика ғылымының “Планетаның белгісіз күштері. Жер асты “қазыналарын” қалай іздейді және табады” деген тақырыпқа арналады, біз одан Жер планетасының жұмбақтары мен құпиялары туралы білетін боламыз.

“Ғылыми калейдоскоп” зияткерлік клубының барлық қатысушыларын келе жатқан жаңа оқу жылымен құттықтаймыз және барлығына – табысты оқу, үздік бағалар мен нәтижелі білім тілейміз!

27 қазанда сағат 15:00-де болатын жедел кездесуге дейін! Кафедралардан, студенттерден сөз сөйлеуге өтінім күтеміз! Қатысушылар мен қонақтар саны шектеулі.