Коммуникативтік әдістеме бойынша Мастер-класс

Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы ЖОО-дағы әріптестерін шеберлік сыныбына шақырды. Кез-келген мастер-класс белгілі бір әдістемелік техниканы немесе әдісті, оқыту немесе тәрбиелеу технологиясын көрсетуге бағытталған. Бірінші курс тобындағы “Базалық шет тілі” бойынша практикалық сабақта кафедраның аға оқытушысы Ганеев Руслан Рашидович шет тілдерін оқытудың коммуникативтік әдістемесін қолданудың практикалық тәжірибесімен бөлісті.

Жаңадан бастаушылар оларды үйренуі үшін “тілдік кедергіні” жеңу өте маңызды, ал болашақ мамандық ретінде шет тілін таңдағандар үшін бұл екі есе маңызды. Сабаққа қатысқан кафедра оқытушылары мен қонақтары “Fears and phobias” тақырыбының мысалында тіл мамандығының студенттеріне сөйлемді құруға, өз көзқарасын білдіруге, әңгімелесушілердің пікірімен келісуге немесе келіспеуге, сұрақтар қоюға, оларға жауап беруге қалай үйретуге болатынын байқады. Талқылау үшін таңдалған тақырып студенттерге түсінікті болды. Олардың әрқайсысы мұғаліммен және бір-бірімен қызықты диалогтың белсенді қатысушысы болды. Оқытушы бір жағынан спикер, екінші жағынан тақырыпты талқылауға қатысушы болды және, әрине, ол ауызша сөйлеу әрекетіне пайдалы дағдыларды үйретті, реттеді, түсіндірді, қалыптастырды. Оқушылардың жалпы эрудициясы көмектесті.Студенттер оқытушылармен бірлесіп, тақырыптың: қорқыныш пен фобияны қалай жеңуге болады, деген бір сұрағына өздігінен дәлелді жауап жасады. Барлық тапсырмаларды орындау кезінде зейінді дамытуға көп көңіл бөлінді. Экранда студенттер тақырыпты талқылаудың нақты сұрақтарын көрді. Оны толық түсіну үшін мұғалім студенттердің назарын өз мәтінін жасау үшін маңызды көмекші кілт сөздерге аударды. Мұғалімнің көрнекілігі, бағыттаушы және нақтылайтын түсініктемелері, аудио тапсырманы тыңдау, дұрыс жауапты таңдау, сабақты бірлесіп қорытындылау бүгінгі сауатты және еркін сөйлеуді оқыту тренингінің сәтті өткенін көрсетті. Топ студенттері қуана жұмыс істеді, олардың тәлімгерлері де қосыла қатысты. Ашық сабаққа қатысқан кафедра мен академияның әріптестері сабақ соңында оның сапасы, коммуникативтік әдістеменің тиімділігі туралы пікір білдіріп, аға оқытушыға пайдалы тәжірибе алмасқаны үшін алғыстарын білдірді.

Шет тілдер және МК кафедрасының ОӘЖ-на жауапты Бегахметова Б. К.