Кітапханада “Рухани келісім Қазақстандағы бірліктің негізі ретінде” Рухани келісім күніне арналған көрме

2024 жылдың 18 қазанында “Bolashaq” Академиясының кітапханасында жыл сайын Қазақстанда атап өтілетін Рухани келісім күніне арналған кітап көрмесі өтті.

Естеріңізге сала кетейік, мұндай атаулы күннің 1992 жылы күнтізбеде пайда болуының бастамашысы Елбасы Н. Назарбаев болды. Тәуелсіздігіміздің таңында ол өте маңызды тезисті алға тартады: Рухани келісім-Қазақстан қазіргі заманғы тарихтың жаңа кезеңінде экономикамен, интеграциямен, жаңғыртумен және еліміз үшін басқа да аса маңызды басымдықтармен қатар жүргізетін және насихаттайтын негізгі идеялардың бірі, жас мемлекеттің дамуына негіз ретінде “әртүрліліктегі бірлік”, ұлттық-ерікті теңдік пен достыққа, өзара диалог пен берік келісімге негізделген бүкіл Қазақстан халқының рухани бірлігі. Бұл күн Қазіргі Қазақстан тарихындағы айтулы күндердің бірі болды. 1992 жылы мақұлданған 18 қазан – Рухани келісім күні, қақтығыстар мен қайшылықтарға мораторий күні, татуласу, мейірімділік пен жақын адамдарға көмек көрсету күні деп жарияланды. Қазір ол Еуразия халықтары Ассамблеясы аясында жаңа дамуға қол жеткізді.

Көрмеде осы мерекенің маңыздылығын ашатын, Қазақстан халықтары арасындағы бірлік, толеранттылық және өзара түсіністік идеяларын көрсететін әдебиеттер ұсынылды. Студенттер мен оқытушылар елдің мәдени көптүрлілігі мен рухани байлығын көрсететін кітаптармен танысуға мүмкіндік алды.

Кітапхана директоры Шведова Алла Анатольевна оқу залында “Рухани келісім Қазақстандағы бірліктің негізі ретінде” тақырыбында дәріс өткізді, оның барысында осы маңызды күннің негізгі аспектілері және оның тарихи маңызы баяндалды. Дәріс тыңдаушылардың назарын аударып, ұлтаралық келісім мен әр халықтың мәдени дәстүрлерін құрметтеу қажеттігін атап өтті.

Көрмеге қатысқан “Шет тілі – екі шет тілі” ББ, “Құқықтану” ББ студенттері бейбітшілік пен келісімде өмір сүріп жатқан Қазақстан халықтарының бай мәдениеті жөнінде таным-түсінігін байытып, көкжиектерін кеңейтті.