“Әйелдер полиция бөлімі”

2024 жылдың 26 ақпанында құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының аға оқытушысы Әсел Қасенқызы Ахметова біздің академия студенттерінің Әйелдер полиция бөліміне көшпелі кездесуін ұйымдастырды.

Қарағандыда 2023 жылы Қазақстандағы алғашқы “Әйелдер полиция бөлімшесі” ашылды. Ол полициялық бөлім емес, бөлімшесі де емес, өйткені ол жерде ешкім полиция формасында жүрмейді, ал әйелдер зорлық-зомбылық құрбандарымен сөйлеседі.

Әйелдер полиция учаскесі – 2023 жылдың тамыз айында Қарағандының Оңтүстік-шығысында ашылған отбасына көмек көрсетудің бірыңғай орталығының жеңілдетілген атауы. Сіз бұл жерге кіргенде, оның полиция бөліміне мүлдем ұқсамайтындығын байқайсыз.

Менің ойымша, әйелдер полиция бөлімшесі банк бөлімшесіне немесе қазіргі қазақстандық ХҚКО-ға көбірек ұқсайды. Кіре берісте студенттерді қабылдау әкімшісі қарсы алады, ал кабинеттерде ешкім полиция формасында жүрмейді.

Орталық полиция қызметкерлері ғана емес, әртүрлі мамандар қабылдайтын бірнеше кабинетке бөлінген. 14 жұмыс кабинетінде психологтар, заңгерлер, сот орындаушылары, ювеналды полиция, теологтар, еріктілер, медиаторлар, әлеуметтік қызметкерлер және басқалар жұмыс істейді. Барлығы тек әйелдер.

Орталыққа түрлі мәселелер бойынша жүгінуге болады: бұл отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық, алимент төлемеу, діни келіспеушіліктер.

Бізге орталықтың облыс бойынша ашылған 10 дағдарыс орталығымен жұмыс істейтіні айтылды. Егер әйелге (әсіресе ол балаларымен бірге болса) баратын жер болмаса және үйіне баруға қорқатын болса, онда орын болған жағдайда ол бірден дағдарыс орталығына жіберіледі. Бұл тегін. Ер адамдардың да көмек сұрап келетін кездері болады.

Ашылған сәттен бастап орталық қызметкерлері 663 адамды қабылдады. Олардың ішінде:

• дағдарыс орталықтарына 35 адам (15 әйел және 20 бала) орналастырылды;

• 202 адам психологиялық кеңес алды;

•12 адам медиаторға жүгінді;

• 328 азамат заң көмегін алды;

• қамқоршылықтың алты мәселесін шешті;

• 298 абьюзер жазаланды (профилактикалық әңгімелер, қорғаныс ережелері, әкімшілік хаттамалар, мәжбүрлеп емдеу).

Орталық қызметкерлері біздің студенттер үшін қызықты экскурсия өткізді, орталықтың жұмысы туралы, практикалық жұмыстағы қызықты фактілер туралы айтып, құқық қорғау органдарының ақпараттық базаларымен таныстырды.

Аталған іс-шара болашақ заңгерлерге өте ұнады. Бұл кездесу студенттердің тұрмыстық зорлық-зомбылық мәселесіне деген көзқарасын өзгертетіні сөзсіз.