Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!

Осы жылдың 26 ақпанында “BOLASHAQ” Академиясының 6В04201-“Құқықтану” Білім беру бағдарламасының Ю-21-1 тобында топ кураторы И.А. Жукен “Біз сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз” тақырыбында кураторлық сағат өткізді.

Мақсаты – студенттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қажеттілігі туралы, қоғамның негіздеріне зиян келтіретін, құқықтың беделін төмендететін, ел экономикасына кедергі келтіретін, азаматтардың құқықтарына нұқсан келтіретін, елдің халықаралық аренадағы беделіне нұқсан келтіретін және мемлекеттің саяси және экономикалық оқшаулануына тап болатын жағымсыз әлеуметтік құбылыс ретіндегі тұрақты түсінігін қалыптастыру.

Келесі мәселелер қарастырылды:

-Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу шаралары

-Сыбайлас жемқорлық қылмыстылығының себептері мен шарттары

-Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының жай-күйі мен серпіні

-Сыбайлас жемқорлыққа қарсы насихат

-Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет түрлері

-Нормативтік-құқықтық актілерді сараптау

– Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті және сыбайлас жемқорлыққа мүлдем төзбеушілікті қалыптастыру

Іс-шара барысында презентация көрсетіліп, студенттер өз пікірлерін білдірді.

Бүгінгі таңда әлем бүкіл планетадағы адамдардың әл-ауқаты мен өміріне қауіп төндіретін бірқатар күрделі сынақтарға тап болады. Олардың көпшілігі қандай да бір жолмен сыбайлас жемқорлық мәселесімен байланысты.

Сыбайлас жемқорлық қоғам өмірінің барлық аспектілеріне теріс әсер етеді және әлеуметтік-экономикалық дамуға қауіп төндіретін және демократиялық институттар мен заңның үстемдігіне нұқсан келтіретін қақтығыстар мен тұрақсыздықтармен тығыз байланысты.

Сыбайлас жемқорлық қақтығыстармен бірге жүріп қана қоймай, көбінесе олардың негізгі себептерінің бірі болып табылады. Ол қақтығыстарды қоздырады және бейбіт процестерге кедергі келтіреді, заңның үстемдігін бұзады, кедейлікті күшейтеді, ресурстарды заңсыз пайдалануға ықпал етеді және қарулы қақтығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.

Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу, ашықтыққа жәрдемдесу және институттарды нығайту орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізу үшін өте маңызды.