Қарағанды облысының киелі жерлері бойынша экспедицияға қатысу

2024 жылғы 24-26 мамырда жалпы білім беру пәндері кафедрасының аға оқытушысы, тарихшы-өлкетанушы А.У. Илясова Қарағанды медициналық университетінің тарихи-өлкетану үйірмесінің жетекшісі А.Б. Долгополов ұйымдастырған өлкетану экспедициясының құрамында Қызыларай тау жотасының орталық жартас шыңына шықты. Орталық, Солтүстік және Батыс Қазақстанның ең биік нүктесі – Ақсоран (1565 м) “Дала төбесі”деп аталды.

Экспедицияға қатысушылар Қызыларай тау жотасына шығу жолында

Аксоран жартасты шыңы

Қызыларай тауларындағы тас қабық

Қола және ерте темір дәуіріндегі Беғазы бейітіне барған кезде Әлия Бекежанқызы осы ескерткіш туралы студенттерге арналған бейне дәріс жазды.

Беғазы шатқалындағы тас кесенелерде

Беғазы шатқалындағы кесенелердің тас тақталарын зерттеу

Экспедицияға қатысушылардың назарын адамның портреттік бейнесін бейнелейтін тас мүсіндер аударды және бүгінгі күнге дейін олар “балбал тас”, “ұлы тас”, “баба тас”сияқты атаулармен келді. Қазақстан аумағында табылған алғашқы балбалдар ескі орыс кезеңіне жатады. Түркі кезеңінде ең көп балбалдар жасалынған.

Ақтоғай ауданы Шабанбай би ауылындағы балбалдар

Өлкетану экспедициясы нәтижесінде алынған материалдар ғылыми-зерттеу және оқытушылық қызметте пайдаланылатын болады.