2023-2024 оқу жылындағы Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы филиалының жұмысы туралы есеп

2023-2024 жылдары Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы Қарағанды қаласының “№1 Гимназия” КММ базасында филиал қызметін жалғастырды.

Ағымдағы оқу жылында Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының филиалы білім беру процесінің сапасын жақсартуға, сондай-ақ студенттердің ғылыми-зерттеу қызметін дамытуға бағытталған бірнеше негізгі бағыттарда жұмыс жүргізді.

1. Білім беру қызметі

1.1. Білім беру бағдарламалары және пәндер курстары

Филиал базасында 2023 жылғы 15 қарашада 7В01702- “Шет тілі: екі шет тілі” кафедрасының білім беру бағдарламасы бағдарламаның мазмұнын, оның мақсатын, оқу нәтижелерін және бағдарлама шеңберінде ұсынылатын пәндерді бағалау мақсатында талқыланды. 2023 жылы білім беру бағдарламасын зерделегеннен кейін гимназия мұғалімдері оған жоғары оң баға берді, сондай-ақ “Шет тіліндегі білім беру әдістемесі бойынша практикум”, “мамандандырылған кәсіптік шет тілі” пәндерінің мазмұны бойынша бірқатар ұсыныстар берді. Бұл ұсыныстар ОӘК құрастыру кезінде ескерілді.

1.2. Әдістемелік материалдар

Кафедра оқытушылары филиал мұғалімдерінің қолдауымен психологиялық-педагогикалық практика бағдарламасын әзірледі, сабақтарда пайдаланылатын электрондық ресурстарды жаңартты, бұл оқу процесін жеңілдетті және оны интерактивті және заманауи етті.

1.3. Жаңа технологияларды енгізу**

Дуальды білім беруді жүзеге асыру шеңберінде студенттердің кәсіптік практикаларының барлық түрлерін ұйымдастыру және өткізу арқылы ЖОО-ның оқу процесіне және студенттердің педагогикалық қызметіне жаңа ақпараттық технологиялар (білім беру платформалары мен онлайн-ресурстар) белсенді енгізілді, бұл студенттердің оқу материалдарына кез келген уақытта және кез келген жерден қол жеткізуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ оларға гибридті форматта мемлекеттік сабақтар өткізуге мүмкіндік берді.

1. Студенттердің ғылыми-зерттеу қызметі

2.1. Ғылыми-зерттеу жұмысы

Ағымдағы оқу жылында ИН-20-1 тобының бітіру курсының студенттері кафедра филиалының базасында өндірістік (педагогикалық) практикадан өтті, онда дипломдық жұмыстардың тақырыптары шеңберінде эксперименттік зерттеулер жүргізілді.

2.2. Жарияланымдар мен конференциялар

Өндірістік (педагогикалық) практика деректері мен дипломдық зерттеу тақырыбы бойынша жұмыс нәтижелері негізінде студенттер Суровцев Д., Саматова С. және Тілеуғабыл К. халықаралық студенттік конференцияға және халықаралық қатысумен шығармашылық конкурсқа қатысты.Қатысу қорытындысы бойынша олар ғылыми мақалалар (баяндамалар) жариялап, 1 және 2 дәрежелі дипломдар алды.

1. Оқудан тыс қызмет

3.1. Мәдени іс-шаралар**

Жыл бойы студенттерді зерттелетін елдердің тілдік ортасы мен мәдениетіне сіңіруге бағытталған көптеген мәдени іс-шаралар өткізілді. Бұған тіл клубтары, тақырыптық кездесулер, дөңгелек үстелдер кірді.

2024 жылғы 17 қаңтарда кафедраның аға оқытушылары Ганеев Р.Р., Құрман Н.К., сондай-ақ екі студент-практикант Төкен Ә.Б.және Киева А.К. Қарағанды қаласының №1 гимназиясының қабырғасында 11 сынып оқушыларының қатысуымен “Speaking Club” үйірмесінің отырысын өткізді. Гимназия оқушыларына “Бос уақыт пен қызығушылық жұмыс” тақырыбын талқылау ұсынылды. Аталған іс-шара алдына мынадай міндеттер қойды: 1. Оқушылардың ағылшын тілі мен мәдениетіне қызығушылығын ояту. 2. Тілді үйрену ең алдымен тиімді қарым-қатынас үшін қажет екенін түсінуді қалыптастыру. 3. Тілді бойлай сіңіруді қамтамасыз ету.

– 2024 жылғы 28 ақпанда Шет тілдері және МК кафедрасының оқытушылары Абдрешева Мадина Каббасовна, Ганеев Руслан Рашидович және Те Анастасия Вячеславовна 4 курс студенттерінің қатысуымен “Цифрлық қауіпсіздік: қауіпсіз Интернетке қадамдар” тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырып, өткізді. Дөңгелек үстелдің мақсаты цифрлық қауіпсіздіктің негізгі принциптерін және онлайн ортада қауіпсіздікті қамтамасыз ету жолдарын талқылау болды.

3.2. Студенттік бастамалар

Студенттердің іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге белсенді қатысуы олардың көшбасшылық қасиеттері мен коммуникативтік дағдыларын дамытуға, сондай-ақ шет тілдері мен мәдениеттерін үйренуге қызығушылықты арттыруға ықпал етті.

Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы филиалының 2023-2024 оқу жылындағы жұмысы білім беру процесінің сапасын жақсартуға, ғылыми зерттеулер мен шет тілдері мен мәдениеттерін зерттеуге қызығушылықты дамытуға бағытталған. Келесі оқу жылында кафедра білім беру процесі мен ғылыми қызметті одан әрі жақсарту үшін жаңа технологиялар мен тәсілдерді енгізе отырып, осы бағыттардағы жұмысты жалғастыруды жоспарлап отыр.