“1 наурыз-Алғыс айту күні” тақырыбындағы кураторлық сағат

Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы мәдениетке, қоғамға және толеранттылыққа ерекше назар аударады. Жыл сайын Шет тілдері және МК кафедрасы Шет тілі: екі шет тілі ББ студенттерімен Алғыс айту күніне арналған түрлі іс-шаралар ұйымдастырады.

2024 жылдың 1 наурызында “Алғыс айту күні” тақырыбында кураторлық сағат өткізілді. Бұл кураторлық сағат аға эдвайзер Абдрешева Мадина Каббасовнаның жетекшілігімен және Ин-22-1,2 топтары студенттерінің қатысуымен пікірталас түрінде өтті.

Мақсаты: “Алғыс айту күні” ұғымының мағынасын ашу; студенттер бойында бұл ұғымдардың әрқайсысының мәдени құндылықтар мен адами қарым-қатынастарды дамыту үшін маңызды екендігі туралы түсінік қалыптастыру.

1995 жылғы 1 наурызда Қазақстанда Қазақстан халқы Ассамблеясы құрылды, ал 2015 жылы Ассамблеяның жиырма жылдығын мерекелеу аясында Мемлекет басшысы бұл күнді ел халықтары бір-біріне және көптеген халықтардың Қазақстанға жер аударылған жылдардағы қазақ халқының толеранттылығы мен қонақжайлылығы үшін алғыс айта алатын Алғыс күні деп жариялауды ұсынды. Әрі қарай осы мәселелер талқыланды:

“Жүрегіңіз ризашылыққа толы болса, кез келген
жабық болып көрінетін есік сізді таңғажайып дүниеге әкелуі мүмкін”

-Бұл сөздерді қалай түсінесіз?

-Егер сіз жай ғана ризашылық білдірсеңіз, неге есіктер ашылады?

-Ризашылықтың не екенін қалай түсіндіруге болады?

Студенттер өз пікірлерін айтады және мысалдармен бөліседі:

ИГІЛІК – бұл біз жасайтын нәрсе және ол үшін алғыс аламыз.

СЫЙЛЫҚ-бұл біздің басқа адамдарға жасаған жақсы істеріміз және олар үшін алғыс айтамыз.

ҚУАНЫШ – кез-келген адам өзінің іс-әрекеті үшін ризашылық білдіруге қуанышты болады, өйткені ол мұны жақсы себеппен жасайды.

БЕЙБІТШІЛІК – егер сіз бір-біріңізге ризашылық білдірсеңіз, әрқашан бейбіт өмір, жайлы көңіл-күй және тыныштық болады.

Студенттер “Алғыс” сөзінің мәнін нақты түсінеді, қойылған сұрақтарға дұрыс және дәлелдермен жауап береді.