Викторина «Алтын Орда: есімдер, фактілер, оқиғалар»

2019 жылы 09 Желтоқсанда “Руханият” үйірмесінің қатысушылары “Bolashaq” Академиясының барлық білім беру бағдарламаларының өкілдері арасында Қазақстан аумағында тарихи қалыптасқан мемлекеттің мерейтойына арналған “Алтын Орда: есімдер, фактілер, оқиғалар” атты викторина өткізді.

750 жыл бұрын 1269 жылы Талас өзенінің жағасында моңғол ақсүйектерінің құрылтайы (съезд) өтті. Сол кезде Ұлыс Жошы (ұлық Ұлыс, Алтын Орда) Моңғол империясынан толық тәуелсіздікке ие болды.

Қазақстан аумағында Алтын Ордамен байланысты көптеген жазба деректер мен мәдени ескерткіштер бар. Мысалы, тарихшыларға Қазақстан Алтын Орда дәуірінің эпиграфиялық ескерткіштерінің (құлпытас жазуларының) саны бойынша Орталық Азиядағы “чемпион” екені белгілі, – деп атап өтті Халықаралық Түркі академиясының аға сарапшысы, саясаттанушы Т. А. Козырев.

Қадырғали Жалайыридің “Жамиғат-таварих” кітабы – Қазақ хандығы мен Алтын Орданың тікелей байланысын көрсететін алғашқы қазақ тарихи еңбегі оның тарихына ішкі көзқарас береді.

Алтын Орданың Қазақстанның рухани мәдениетіне әсері – Ордадан, Берке хандарынан және Өзбекамадан біздің дәстүрлі ханафи мазхабымыз суннизмаға, оның ұтымды тәсілі мен төзімділігіне айқын әсер етті.

Қазақстанның географиялық орталығында орналасқан Ұлытау қаласындағы Жошы хан кесенесін бөлек атап өткен жөн.

Сонымен қатар, Атырау облысында Алтын Орда астанасының бірі – Сарайшық қалашығы орналасқан, онда Тохта мен Әз Жәнібек ордалы хандары, кейін Жәнібек пен Қасым қазақ хандары жерленген. Атырау қаласының өзі де жергілікті тұрғындар кеңес уақытында “Гурьев” емес, Ұйшық деп атаған. Бұл ежелгі Алтынорданың қала деп аталды, оның кірпішінен Яицкий казактары кейін Гурьев салған.

Бұл есімдер, фактілер мен оқиғалар викторина тапсырмаларына енді. Викторинаға қатысушылар қойылған тапсырманы жақсы орындап, сұрақтарға қатесіз жауап берді. Келесі студенттердің белсенді және танымдық қызметін атап өткім келеді: Құрбанова Назира, Рузиев Қазим, Медетбек Санат, Мамедов Руслан және Бокижанова Ақмарал. Мұндай викториналар ұлттық тарихты ұмытпау үшін жиі өткізіліп тұрады.

I курс студенттері Айтжанова Дильназ, Мороз Ольга