«Тіл тағдыры – ел тағдыры» аймақтық дөңгелек үстелі»

“Қазақстан Республикасындағы тіл туралы” заңға 30 жыл толады. Біздің мемлекетіміздің дамуы үшін оның маңызы зор: ол қазақ тілінің мәртебесін және ҚР тілдердің қолданылуының құқықтық негіздерін анықтады.

20 қыркүйекте ” Тіл тағдыры – халық тағдыры “аймақтық дөңгелек үстелі өтті. Іс-шара Қарағанды облысы әкімі аппаратының жанындағы “Қоғамдық келісім” ұйымының және Қарағанды мемлекеттік техникалық университетінің орыс тілі мен сөйлеу мәдениеті кафедрасының бастамасымен Достық үйінде өтті.

Оған қаланың жоғары оқу орындарының тіл кафедрасының оқытушылары, Қарағанды облысының этномәдени бірлестіктерінің өкілдері мен студенттер қатысты. Қатысушылар назарына біздің аймақта қазақ, орыс тілдерін қолдану аясын кеңейту, мәдениетаралық интеграциядағы тілдің рөлі, жоғары мектептегі практикалық сабақтарда үш деңгейлік жобаны жүзеге асыру, этникалық топтарда ана тілдерін оқыту туралы қызықты баяндамалар ұсынылды.

“Bolashaq” академиясының шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының “Рухани жаңғыру” жалпыұлттық бағдарламасын жүзеге асырудағы тәжірибесі туралы Шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының доценті Б. К. Бегахметова баяндады.

Кафедраның профессор-оқытушылар құрамы салыстырмалы тіл білімі мәселелері, тілдерді оқытудың заманауи әдістемесі бойынша түрлі ғылыми басылымдарда бірқатар мақалалар жариялады.

Когнитивті лингвистика, лингвомәдениеттанудың өзекті мәселелері бойынша кафедра студенттерінің ғылыми зерттеулері дипломдық жобаларда, республикалық және халықаралық конференцияларда сөз сөйлеуде іске асырылады. Олар қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде екі-үш халықтың мәдени құбылыстарының қатар көрініс табуын зерттейді, бұл олардың мәдениетаралық-коммуникативтік және әлеуметтік-мәдени құзыреттілігін кеңейтеді, тілді оқитын тіл елінің мәдениеті арқылы, ал халық мәдениетін тіл арқылы көруге мүмкіндік береді.

Кафедраның бастамасымен өткізілген ” БҰҰ Моделі “атты облыстық ойын-конференция жоғары сынып оқушыларын тартады. Ол олардың әлеуметтік позициясын, отансүйгіштігін, халықаралық саясатқа қызығушылығын қалыптастыруға және тілдерді үйренуге мүмкіндік береді.

ҚР БҒМ грантының негізінде биологиялық терминдердің Үш тілді сөздігін құру бойынша жұмыс “Қазақстан Республикасындағы тіл туралы” Заңын және “Рухани жаңғыру”қоғамдық сананы жаңғырту мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға кафедраның үлесі болып табылады.

Аймақтық дөңгелек үстелге қатысушылардың сөз сөйлеулері қызықты талқылаумен сүйемелденді. Студенттердің белсенділігін атап өту керек. Олар шет елдердегі қазақ тілінің тағдыры, баспасөздің қазіргі заманғы тілі, интернет, тілдерді оқытудың тиімді әдістемесі, Компьютерлік лингвистика, Қарағанды облысындағы этномәдени бірлестіктердің жұмысы туралы сұрақтар қойды. Дөңгелек үстелге қатысушылар біздің мемлекетіміздің тіл тағдыры сенімді қолда тұр деген пікірге келді.