“Шаңырақ” тақырыбындағы кураторлық сағат

14.03.24 жылы Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының аға оқытушылары М.К. Абдрешева мен А.Б. Әбілжан “Шаңырақ” тақырыбында кураторлық сағат өткізді. Кураторлар мен студенттер қазақтың дәстүрлі “Шаңырақ” тұрғын үйін және оның халық мәдениеті мен тарихындағы маңызын зерттеу үшін жиналды.

Күн тәртібінде:

1. “Шаңырақтың” тарихы мен құрылысы: “Шаңырақтың” тарихы мен архитектуралық ерекшеліктеріне, оның халық өміріндегі рөліне және оның символдық мәніне шолу жасау.
2. Дәстүрлі дизайн элементтері: “Шаңырақ” дизайнының дәстүрлі элементтерін, олардың функционалдығы мен қазақ отбасының күнделікті өміріндегі маңыздылығын қарастыру.
3. “Шаңырақ” символикасы: қазақ мәдениетіндегі “Шаңырақтың” символдық мағынасын, оның табиғатпен және ғарыштық көріністермен байланысын талқылау.
4. Қазіргі заманғы қолдану және сақтау: Қазіргі қоғамда және сәулет өнерінде “Шаңырақты” заманауи қолдану мен сақтауды қарастыру.
5. Талқылау және сұрақтар: қатысушылардың сұрақтарына жауаптар, “Шаңырақ”тақырыбы бойынша әсерлер мен идеяларды талқылау.

Повестка дня:

1. История и конструкция “Шанырака”: Обзор истории и архитектурных особенностей “Шанырака”, его роли в жизни народа и его символического значения.
  2. Традиционные элементы дизайна: Рассмотрение традиционных элементов дизайна “Шанырака”, их функциональности и значение в повседневной жизни казахской семьи.
  3. Символика “Шанырака”: Обсуждение символического значения “Шанырака” в казахской культуре, его связи с природой и космическими представлениями.
  4. Современное применение и сохранение: Рассмотрение современного применения и сохранения “Шанырака” в современном обществе и архитектуре.
  5. Обсуждение и вопросы: Ответы на вопросы участников, обсуждение впечатлений и идей по теме “Шанырака”.

Талқылау:
Кураторлық сағат барысында Ин-21-1 және Ин-21-2 топтарының қатысушылары “Шаңырақ”тақырыбын талқылауға белсенді қатысты. Студенттердің Қазақстанның мәдени мұрасын және оның сәулеттік ерекшеліктерін зерттеуге терең қызығушылығы бар екені анықталды.

Қорытынды:
“Шаңырақ” тақырыбындағы кураторлық сағат Қазақстанның мәдени мұрасын, оның ішінде “Шаңырақ”сияқты рәміздерді сақтау мен зерделеудің маңыздылығын түсінумен аяқталды. Бұл іс-шара студенттерді өз мәдениеті мен дәстүрлерін тереңірек зерттеуге ынталандырды деп үміттенеміз.

Өткізілген кураторлық сағат Ин-21-1 және Ин-21-2 топтарының студенттері үшін қызықты әрі мазмұнды болып, оларға Қазақстанның мәдени мұрасы туралы білімдерін тереңдетуге мүмкіндік берді.