ҚР Қылмыстық сот ісін жүргізуді жаңғырту жағдайындағы сотқа дейінгі тергеу негіздері “БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫ”

“Bolashaq” Академиясының заң пәндері кафедрасының профессоры, заң ғылымдарының кандидаты, доцент А. Л. Хан “Қазақстан Республикасының қылмыстық сот ісін жүргізуді жаңғырту жағдайында сотқа дейінгі тергеу негіздері” атты қашықтықтан білім беру бағдарламасын орыс тілінде “қылмыстық процесс” пәні бойынша 72 сағат көлемінде әзірледі.

Ұсынылған тақырыпты қосымша зерделеу қажеттілігі мемлекеттің қылмыстық-құқықтық саясатын реформалаудың жалғасуымен және соның салдарынан ҚР сот ісін жүргізу процесін регламенттейтін ағымдағы заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілуімен байланысты. Атап айтқанда, 2014 жылғы 10 шілдедегі ҚР Қылмыстық іс жүргізу кодексі (бұдан әрі-ҚР ҚПК) заңды күшіне енген сәттен бастап құқық қорғау қызметінің процессуалдық негіздерін жетілдіруге бағытталған 25 – тен астам өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Мұндай тәсіл құқық қолданушылар үшін де, заң Жоғары оқу орындарының оқытушылар құрамы үшін де белгілі бір қиындықтар туғызады, өйткені заңға енгізілген жаңашылдықтар теориялық негіздеуді және құқық қолданудың жаңа тетіктерін жасауды талап етеді.

Осыған байланысты сот ісін жүргізу рәсімдерін үнемі жаңартумен байланысты, әсіресе қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатыларында теориялық және қолданбалы олқылықтарды толтыруға мүмкіндік беретін қосымша білім алу қажеттігі өзекті болып отыр, өйткені ” …қызмет ережелері қаншалықты жақсы болса да, олар тәжірибесіз, дөрекі немесе теріс пиғылды қолында өз маңызын жоғалтуы мүмкін…”.1

“Қазақстан Республикасының қылмыстық сот ісін жүргізуді жаңғырту жағдайындағы сотқа дейінгі тергеу негіздері” біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы тәжірибеші заңгерлерді, заң білім беру мекемелерінің студенттері мен педагогтарын оқытуға арналған.

Қазіргі уақытта бағдарлама ҚР ІІМ Тергеу департаментінің басшылығымен келісілген және Мемлекеттік сатып алу аясында Алматы облысы ІІД-нің 125 тергеушісі оқытудан өтуде. Аталған жалпы білім беру бағдарламасы бойынша ҚР барлық аумағындағы барлық тергеу бөлімшелерінде оқыту мақұлданды.

Осы бағдарламаға авторлық куәлік берілді.