Президенттің Жолдауы: “Қазақстанға не күту керек?”

Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының ұжымы Қазақстан Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың 2024 жылғы 2 қыркүйекте жарияланған, жаһандық өзгерістер жағдайында елдің ұзақ мерзімді даму стратегиясының көрінісі болып табылатын Жолдауын тыңдауға қатысты, ол Қазақстан үшін экономикалық даму, цифрландыру, әлеуметтік саясат және заңдылық мәселелері сияқты маңызды мәселелерге бағытталған.

Жасанды интеллект технологияларын цифрландыруға және енгізуге ерекше көңіл бөлінеді. 2025 жылы Астанада Ұлттық АИ орталығының ашылуы елдің технологиялық салада көшбасшы орынға ие болуға және мемлекеттік процестерді оңтайландыру үшін АИ-ді пайдалануға деген ұмтылысын білдіреді. Бұл жаһандық цифрлық нарықтағы бәсекелестікте алға жасалған қадам.

Сондай-ақ Президенттің салық жүйесі мен экономикалық саясатты реформалау бөлігіндегі күш-жігерін атап өту маңызды. Салық режимдерін оңтайландыру және жаңа Салық кодексі бизнес үшін неғұрлым қолайлы жағдайлар жасауға және өңірлік экономикаларды нығайтуға бағытталған. Шағын және орта бизнесті қолдау Банктер туралы жаңа заңмен бірге іскерлік белсенділіктің өсуіне және тұрақты экономикалық дамуға ықпал етуі керек.

2025 жылды жұмысшы мамандықтар жылы деп жариялау сияқты әлеуметтік бастамалар мемлекеттің білікті мамандарды даярлаудағы басымдықтарын көрсетеді, бұл инфрақұрылымдық жобаларды дамыту және экономиканың әртүрлі салаларының өсуі үшін маңызды шарт болып табылады.

Жалпы, Президенттің Жолдауы стратегиялық реформаларды жалғастыруға және халықтың тұрақты өсуі мен әл-ауқатын жақсарту үшін қажетті негізгі бағыттарды дамытуға бағытталды. Үкіметтің осы өршіл мақсаттарды іс жүзінде қалай жүзеге асыратынын бақылау маңызды болады.

Шет тілдері және МК кафедрасының оқытушысы Те А.В.