“Bolashaq “Академиясының шағын футбол секциясының жұмысы туралы

Күннің көп бөлігін оқу сабақтарында және үй тапсырмаларын дайындауда қашықтықтан өткізетін қазіргі заманғы студент қозғалыс белсенділігінің жетіспеушілігі кезінде үлкен психикалық жүктемелерге төтеп беруі керек. Әрине, оқу жүктемесінің жоғарылауы және студенттердің қозғалыс белсенділігінің жетіспеушілігі жағдайында университетте дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын тиімді ұйымдастыру қажеттілігі ерекше өзекті болып табылады.

Мұндай жұмыстың ең тиімді құралдарының бірі, әрине, мини – футбол-жастардың сүйікті ойыны. Бұл қарапайым, қол жетімді және жоғары эмоционалдылықпен сипатталатын ойын. Шағын футбол түрі оны университетте дамытуға және студенттердің қозғалыс белсенділігі мен денсаулығы мәселелерін түбегейлі шешуге  айтарлықтай жақсы бейімделген болып табылады.

«BOLASHAQ»  футбол командасы

Мини-футбол секциясының мақсаты – студенттердің дене шынықтырумен және спортпен тұрақты шұғылдануға қызығушылығын қалыптастыру, «BOLASHAQ» академиясының студенттері арасында шағын футбол ойынын танымал ету, салауатты өмір салтын насихаттау.

Міндеттері:

техникалық әдістер мен ойын ережелерін үйрету;

-тактикалық іс-қимылдарға үйрету; өз бетінше жаттығулар кезінде дене жүктемесін бақылау әдістері мен тәсілдерін үйрету;

-ұжымда әрекет ете білу және ұйымдастырушылық дағдыларын қалыптастыру;

-жауапкершілік, тәртіптілік, өзара көмек сезіміне тәрбиелеу; шағын футболмен өз бетінше айналысу әдетіне тәрбиелеу, салауатты өмір салтын жүргізу қажеттілігін қалыптастыру;

– дене қасиеттерін дамыту, денсаулықты нығайту, ағзаның функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту.

Жаттығу процесі:
Команданы заң пәндері кафедрасының доценті Мұратбек Мейрамұлы Мұхатаев жаттықтырады. Ол 2019 ж. шілде айында Қазақстан футбол федерациясында біліктілікті арттырудан өтіп, “D UEFA”санатындағы футбол жаттықтырушысы сертификатын алды.
2020 жылдың қыркүйек және қазан айларында секцияда үнемі 15 студент оқиды. Сабақтар аптасына 2 рет: сейсенбі және бейсенбі күндері “Батыр”спорт кешенінде өткізіледі. Сенбі және жексенбі күндері команда жолдастық ойындар мен жарыстарға барады.
Жаттығудың басында барлық бұлшық еттерді міндетті түрде жылыту, шыдамдылыққа арналған жаттығулар, жүгірулер өткізіледі.

Ойыншылардың техникалық дайындығына көп көңіл бөлінеді: допты беру (қысқа, орташа, ұзын), допты аяғымен тоқтату, допты жүргізу, статикада, динамикада қақпаға соғу.
Тактикалық сабақтар жеке және топтық әрекеттерді, позициялық шабуылды, позициялық қорғанысты, жүгіру барысында шабуыл жасауды үйретуге бағытталған.

Секцияның бір айы бойынша төмендегідей қорытынды жасауға болады:

1. Футболмен жүйелі түрде айналысатын студенттер саны айтарлықтай өсті.
  2. Өмірлік маңызы бар қозғалыс дағдылары мен дағдыларын қалыптастыру, дене қабілеттерін жан-жақты дамыту бойынша үлкен жұмыс жүргізілді.
  3. Шағын футбол секциясында үнемі айналысатын студенттердің іскерлік және спорттық белсенділігі айтарлықтай өсті.
  4. Салауатты өмір салтын насихаттау және үгіттеу бойынша жұмыс жүргізілді.
  5. Студенттер қозғалыс әрекеттерін техникалық тұрғыдан дұрыс жүзеге асыруды, оларды жарыс жағдайында пайдалануды және жеке бос уақытын ұйымдастыруды үйренді.
  1. Студенттер өз эмоцияларын басқару, жаттықтырушымен және құрдастарымен тиімді қарым-қатынас жасау, қарым-қатынас мәдениеті дағдыларын алды
  2. Әңгімелесу түрінде өткізілген теориялық сабақтар кезінде оқушылар шағын футбол бойынша оқу-жаттығу сабақтарын өткізу кезіндегі ТҚ ережелерімен, дәрігерлік бақылау және өзін-өзі бақылау негіздерімен, гигиеналық нормалармен танысты. Сондай-ақ зиянды әдеттердің зарарлы әсері туралы профилактикалық әңгімелер жүргізілді.