Академия әкімшілігінің, ПОҚ -тың Айова (АҚШ) Халықаралық бизнес университеті институтының директорымен және Қазақстандағы Америка елшілігінің өкілдерімен кездесуі

2021 жылғы 27 қазанда ғылыми жұмыс және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректор Г.А. Қадырова мен “Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация” кафедрасының профессоры Б. М. Ибраева Америка елшілігінің өкілдері ұйымдастырған кездесуде – бірлескен түскі аста болды.

Түскі асқа Айова университетінің (АҚШ) Халықаралық бизнес институтының директоры Dimy Doresca (Дими Дореска) өзінің көмекшісімен, гранттар әкімшісі Kelly Bedeian (Келли Бедиан), сондай – ақ Нұр-Сұлтан қаласы АҚШ елшілігіндегі Мәдениет және білім мәселелері жөніндегі атташе Amber Aura (Эмбер Ора) қатысты.

Дими Дореска-жаһандық бизнес бойынша сертификатталған маман (CGBP), халықаралық бизнес бойынша маман, сондай-ақ халықаралық кәсіпкерлік бойынша жаттықтырушы. Ол Халықаралық бизнес институтының директоры, халықаралық бизнес және кәсіпкерлік практикасының адъюнкт-профессоры және Айова университетінде персоналды халықаралық қабылдау бойынша кеңесші. Келли Бедиан өзінің мансабын Украинадағы Бейбітшілік корпусындағы еріктілігінен бастап (1996-1998) халықаралық даму мен оқуға арнады. Ол әр түрлі кәсіби даму және алмасу бағдарламаларымен жұмыс істеуді алдымен CONNECT/АҚШ-Ресей үшін, содан кейін халықаралық зерттеулер және биржалар кеңесі (IREX) үшін, IREX/Армения кеңсесінің елдік менеджері, сондай-ақ Кавказ аймағындағы Интернетке қол жеткізу және Оқу бағдарламалары бойынша аймақтық менеджер қызметкері ретінде жалғастырды. Оның жұмысы оны Оңтүстік Америка, Африка, Еуропа және Азияны қамтитын 50-ден астам елге алып келді. Эмбер Ора – Нұр-Сұлтандағы АҚШ елшілігіндегі мәдениет және білім жөніндегі атташе. Ол АҚШ-тың Қазақстандағы дипломатиялық Миссиясында Эмбер Фулбрайт, ФЛЕКС, Америкалық Бұрыштарды қоса алғанда, мәдени, білім беру және кәсіби алмасу бағдарламаларына, университеттер арасындағы әріптестікті дамыту бағдарламаларына, EducationUSA орталықтарына, сондай-ақ өнер, музыка және спорттық дипломатия саласындағы бағдарламаларға жетекшілік етеді.

Кездесу барысында Дими Дореска мен Келли Бедиан өз университетінің қызметі туралы, студенттердің, магистранттар мен докторанттардың академиялық ұтқырлығын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін жоғары оқу орындары арасындағы ынтымақтастық туралы шарттар жасасу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ білім алушылар мен оқытушыларға арналған Summer Camp (жазғы лагерь) нысанындағы қысқа мерзімді курстардың болуы туралы ақпаратпен бөлісті. Өз кезегінде мәдениет және білім мәселелері жөніндегі атташе Эмбер Ора елшіліктің қолданыстағы бағдарламалары туралы, елшіліктің жанында ағылшын тілі бағдарламалары бойынша бөлім жұмыс істейтіндігі, бөлімнің қызметі Қазақстанда ағылшын тілін үйренуге бағытталғандығы, бұл бағдарламалар елшіліктің ұзақ мерзімді басымдықтарының бірі болып табылатындығы туралы айтты. Сондай-ақ, Қазақстан мен АҚШ университеттері арасында серіктестікті дамыту бағдарламалары жұмыс істейді.

Бағдарламалар ЖОО әкімшілік қызметкерлері мен профессорлық-оқытушылық құрамның ғылыми және кәсіби әлеуетін арттыруға, ЖОО бағдарламаларын жақсартуға, жаңартуға, сондай-ақ студенттер мен магистранттардың академиялық ұтқырлығын ілгерілетуге бағытталған. Фулбрайт, ФЛЕКС, Америкалық Бұрыштар, университеттер арасындағы серіктестікті дамыту бағдарламалары, EducationUSA орталықтарын қоса алғанда, білім беру және кәсіби алмасу бағдарламалары туралы да қамтылған.

Кездесуде Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің және ҚарТУ-дың халықаралық бөлімдерінің басшылары да болды. Біз және Қарағанды ЖОО-ның әріптестері өз кезегінде ЖОО-лардың қызметі, академиялық ұтқырлық шеңберіндегі ЖОО-лардың халықаралық қатынастары, халықаралық ынтымақтастық туралы ақпаратпен бөлістік. Кездесу жоғары кәсіби деңгейде өтті, әріптестер халықаралық қызметтің өзекті мәселелері бойынша пікір алмасты.

Осы кездесу аясында келесі күні академия мен “Bolashaq” колледжінің студенттері Айова университетінің американдық бұрышындағы әріптестерімен кездесті, онда университет өкілдері университеттер арасындағы білім беру және кәсіби алмасу бағдарламалары туралы айтты. Біздің студенттер осы бағдарламалар бойынша көптеген сұрақтар қойып, оларға қол жетімді жауаптар алды.