“Қазақстан этностары: халықтың тарихи-мәдени мұрасына қосқан үлесі” диалогтық алаңына қатысу»

2019 жылы 25 қазанда Петропавл қаласында “Bolashaq” академиясының “Руханият” ғылыми-зерттеу орталығының директоры, ҚХА ғылыми-сараптамалық тобының мүшесі, тарихшы-өлкетанушы А. У. Аупенова “Қазақстан Этносы: халықтың тарихи-мәдени мұрасына қосқан үлесі”диалогтық алаңына қатысты. Іс-шара “қазақстандық этностардың Қазақстан халқының ортақ тарихи-мәдени мұрасына қосқан үлесін зерттеу”атты зерттеу жобасын жүзеге асыру аясында өткізілді.

Іс-шараны ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің қолдауымен “Рухани жаңғыру” қазақстандық қоғамдық даму институты мен М. Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті ұйымдастырды.

Диалог алаңының басты мақсаты-қазақстандық мәдениетті қалыптастыруға айтарлықтай әсер еткен Қазақстанның түрлі этностарының мәдениет, білім және ғылым қайраткерлерінің жалпы қазақстандық электрондық деректер базасын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.

Диалог алаңына тарихшылар, этнографтар, этносаралық қатынастар саласындағы жетекші мамандар, Нұр-сұлтан, Петропавл, Қарағанды, Қостанай және Көкшетау қалаларынан этномәдени бірлестіктердің өкілдері жиналды.

“Рухани жаңғыру” жобасы аясында зерттеулердің өзекті тақырыптарын т. ғ .к., доцент, Мемлекет тарихы институты директорының орынбасары А. Н. Қашқымбаев ұсынды. “Қазақстан халқы” интерактивті тарихи картасын тарих және этнология институтының жетекші ғылыми қызметкері таныстырды. І. Жансүгіров атындағы Жетісу мемлекеттік университетінің “Шағала” би ансамблі, “Ачимноуль” Корей Халықтық би ансамблі, “Школы молодого джигита” шешендік ансамблінің солистері, Алматы облыстық Достық үйі жанындағы “Өрнек” би ансамблі және тағы басқалары өнер көрсетті.

ҚР Президенті Мұрағатының бас сарапшысы Е. В. Чиликова, Қарағанды облысы Мемлекеттік мұрағатының директоры Ж. Ж. Тұрсынова және Солтүстік Қазақстан облыстық мемлекеттік мұрағатының директоры С. З. Маликова өз сөздерінде Қазақстанның көрнекті тұлғаларының қызметін жариялаудағы мұрағаттардың рөлін көрсетті.

Профессор мемлекеттік университеті. Ш. Уалиханов, тарих ғылымдарының докторы Қ. Қ. Әбуев “Ақмола облысының Тарих және мәдениет қайраткерлері”атты монографиясын таныстырды.

Мәдениеттанушы және өлкетанушы Н. В. Шиврина Тың өлкесінің мәдениет қайраткерлерінің өнерді, әдебиет пен білімді дамытуға қосқан үлесін атап өтті.

СҚМУ профессоры М. Қозыбаева, филология ғылымдарының докторы З. П. Табакова “Этнопоэтика мәдениеттер диалогы ретінде”тақырыбында баяндама жасады.

Л. Н. Гумилев атындағы ЕҰУ Қазақстан халқы Ассамблеясы кафедрасының доценті Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті, PhD докторы Маслов Х. Б. Нұр-сұлтан қаласындағы белгілі тұлғалардың өміріне тоқталды.

Қарағанды облысының көрнекті жерлестеріне Қарағанды мемлекеттік медицина университеті ректорының кеңесшісі, профессор Молотов-Лучанский В. Б. сөз сөйледі.

“Халықаралық қатынастар, Тарих және әлеуметтік жұмыс” кафедрасының меңгерушісі А. Мырзахметов, т.ғ. к., доцент А. Қ. Қапышев өз сөзін Ақмола облысының тұлғаларына арнады.

М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың Ғылым және инновация жөніндегі проректоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор А. Г. Ибраева, сондай-ақ М. Қозыбаев атындағы СҚМУ-дың “Қазақстан халқы Ассамблеясы” кафедрасының меңгерушісі, т. ғ. к., доцент, Қазақстан халқы Ассамблеясының мүшесі Л. А. Гривенная сөз сөйледі.

Ұйымдастырушылардың тарапынан, сондай-ақ бас сарапшы-менеджер Р. И. Камарова жобаның мәні мен оның қазақстандық этностардың елдің дамуына қосқан елеулі үлесі ауқымын түсіну үшін маңыздылығын атап өтті.

Диалогтық алаңның барлық қатысушылары жобаны тиімді іске асыру үшін ұсыныстарды талқылауға және әзірлеуге қатысты.

Бұл жоба “Рухани жаңғыру” бағдарламасының “ұлттық сананың әр түрлі полюстерін бітістіру” және қазақстандық бірегейлікті қалыптастыру мақсатына жауап береді.