Ардагерге сапар

29 қазан күні масс-медиа орталығының директоры А. Ф. Хайруллина мен ПиП-18-1 тобының студенті Мадина Сапарғалиева Ұлы Отан соғысының ардагері Владимир Израйлевич Райкоға барды.

Владимир Израйлевич өзінің қонақтарын күлімсіреп, әзілмен қарсы алады. Өзінің жастық шағы мен жастық шағы туралы қуана-қуана әңгімелейді.

Бұл кездесуде біздің ардагер Қарағанды көмір бассейнінің қалыптасуы, өңірдің дамуына үлес қосқан адамдар туралы әңгімеледі.

Бөлме қабырғасында Владимир Израйлевичтің автопортреті ілінеді. “Мен оны 1944 жылы Риганың босатылуы кезінде қарындашпен салдым”, – деп еске алады ардагер. Бұл сурет керемет болды. Ал кейінірек цифрленген.

Владимир Израйлевичке биылғы жылдың қаңтар айында 95 жасқа толды, ол Тарас Шевченконы жатқа оқиды, кітаптар, газеттер оқиды, әлемдегі барлық оқиғалардан хабардар. “Bolashaq” академиясынан “ЛиМоНаД”студенттік газетінің жаңа нөмірлерін күтеді.

Владимир Израйлевич Райко тірі тарих ғана емес. Бұл еңбекқорлықтың, сыйластықтың және қайырымдылықтың үлгісі.