15 қараша-ҚР Ұлттық валютасы күні

15 қараша-ҚР Ұлттық валютасы-теңге күні және еліміздің қаржы жүйесі қызметкерлерінің кәсіби мерекесі.

1993 жылғы 12 қарашада Қазақстан Республикасы Президентінің “Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын енгізу туралы” жарлығы шықты. Айта кетерлік жайт, бұл мемлекетке толыққанды банк секторын қалыптастыруға мүмкіндік берді. 1993 жылдың 15 қарашасында теңге айналымға енді. Содан бері бұл күн ұлттық валютаның ресми күні болып саналады. Теңгеге 28 жыл толды. Бүгінгі таңда Теңге тәуелсіздіктің экономикалық негізі, егемендіктің символы, Қазақстанның жаңа тарихы мен болашағының толыққанды бөлігі болып табылады.

Неліктен ұлттық валютаға теңге атауы таңдалынды?

Ұлттық валюта атауын таңдау дау тудырды: “алтын”, “ақша”, “таньга”нұсқалары болды. Қазақстандық валютаны “сом” деп атау да жоспарланды – кеңес рублі кеңестік банкноттарда қазақ тіліне аударуда осылай белгіленген болатын.

Алайда, 1993 жылы Қырғызстан сомы енгізілгеннен кейін, басқа атау – “теңге”қабылданды. Бұл ортағасырлық түркі күміс монеталарының “денге” немесе “танга”тарихи атауы. Атауды академик Саук Такежанов ұсынды. Жүз есе бөлігін “тиын” деп атады.

Ұлттық валютаның өз символы (〒) бар. Көрсетілген теңгелік графикалық бейне транскрипцияда “теңге” сөзі басталатын “т” дыбысын, сондай-ақ “тәңірі” дыбысын білдіретін көне түркі алфавитінің символы болып табылады, яғни барлық түркі халықтары үшін қасиетті болған көк тәңірін бейнелейді. Символ ақша бірлігінің тұрақтылығы идеясын, жоғары әлеуетті, даму динамикасын және Қазақстан ұлттық экономикасының өсуін білдіреді (https://ru.sputnik.kz/spravka/20201115/15477652/den-tenge-27-let.html).

“Қаржы ” кафедрасы ұлттық валюта күніне арналған бірқатар іс-шаралар өткізді.

15 қарашада Ф-21-1 тобында өткен семинарлық сабақта студенттер

ҚР Ұлттық валютасы күніне арналған презентациялар ұсынды:

-Зайчикова Екатерина “Теңгені тұрақтандыру мәселелері” тақырыбында;

– Кулешова Альбина “Ұлттық валютаны нығайту мәселелері”тақырыбында.