ЖИТС және АИТВ-ке қарсы профилактикаға байланысты дәріс

18 қарашада академияда Студенттер үшін ЖИТС және АИТВ алдын алу бойынша дәріс өткізілді.

Дәрісті Академия дәрігері С. Г. Куур Қарағанды санитарлық ағарту үйімен бірлесіп өткізді. Спикер – дәрігер Н. Е. Самойленко.

Дүниежүзілік ЖИТС-ке қарсы күрес күні жыл сайын 1 желтоқсанда атап өтіледі. Алғаш рет ДДҰ 1988 жылы жарияланды, 1996 жылдан бастап ЮНЭЙДС өткізіледі. Күн АҚТҚ-жұқпасының таралуынан туындаған ЖҚТБ індеті туралы хабардарлықты арттыру мақсатында, сондай-ақ осы аурудың құрбандарын еске алу күні ретінде белгіленген.

АИТВ-адамның иммун тапшылығы вирусының, яғни иммундық жүйені зақымдайтын вирустың қысқартылған атауы.  АИТВ адам ағзасында ғана өмір сүреді және көбеюде.

Вирус біртіндеп иммундық жүйені бұзады, ағзаның инфекцияларға қарсы тұруын төмендетеді. Белгілі бір сәтте ағзаның қарсыласуы соншалықты төмен болады, бұл адамда басқа адамдар іс жүзінде ауырмайды немесе өте сирек ауырады осындай жұқпалы аурулар дамуы мүмкін. Бұл аурулар “оппортунистік”деп аталады.

ЖИТС туралы АИТВ жұқтырған адамда вирусты бүлдірген иммундық жүйенің тиімсіз жұмыс істеуіне байланысты жұқпалы аурулар пайда болған жағдайда айтады.

ЖИТС-бұл АИТВ-инфекциясының дамуының соңғы сатысы.

ЖИТС-жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы.

Дәріс соңында барлық студенттер үлестірмелі ақпараттық материалдар алды.