Студенттердің токсикологиялық химия бойынша өндірістік практикасы

2021 жылдың 4-21 мамыры аралығында фармацевтикалық пәндер кафедрасының 5 курс студенттері кәсіптік практиканы өткізу туралы шарт негізінде академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің химия факультетінде токсикологиялық химия бойынша өндірістік практикадан өтеді.

Ағымдағы жылдың 14 мамырында “Bolashaq” академиясының ректоры Қ.Н.Меңлібаев пен фармацевтикалық пәндер кафедрасының меңгерушісі А.К.Қалдыбаева химия факультетінде болып қайтты. Декан орынбасары А.Т. Кездікбаева және органикалық химия және полимерлер кафедрасының меңгерушісі Т.С. Жұмағалиева оқу зертханаларымен және “Физика-химиялық зерттеу әдістері” инженерлік бейіндегі зертханамен таныстырды.

Академия студенттері практика кезінде факультеттің оқу зертханаларында жұмыс істеді, кейбір ұшпа заттарды – күміс айна түзілу реакциясын, Филлинг реактивімен реакцияны, кодеинді табу реакциясын және т.б. анықтауға сапалы реакциялар жүргізді.

Этил спиртін анықтауға реакциялар, крезолдарға, фенолдарға реакциялар жүргізілді. Алкалоидтарды анықтау үшін шөптен биологиялық белсенді заттарды оқшаулау үшін экстракция жүргізілді. Студенттер маршрутизатор буландырғышында жұмыс істеді, онда олар еріткішті буландырып, жеткілікті таза экстрагент алды, содан кейін пластиналарда, фотокалориметрде хроматография жүргізді.

Студенттерге оптикалық тығыздықты анықтау үшін дәрі-дәрмектер берілді, олардың нәтижелері бойынша белгісіз заттардың концентрациясы анықталды.

Тәжірибеге жауаптылар х.ғ.к., Органикалық химия және полимерлер кафедрасының профессоры Мукушева Г.К. және х. ғ. к., Органикалық химия және полимерлер кафедрасының доценті Жакупбекова Э. Ж.