Өрт сөндірушілер мұражайы туралы

2022 жылғы 17 қарашада Ю-21-1, Ю-20-1 топтарының студенттері Қарағанды облысы ТЖД мұражайына барды.

Аталған іс-шара “ҚР Құқық қорғау жүйесі” пәнін оқу шеңберінде өткізіледі ( лекторы – құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының аға оқытушысы Ахметова Әсел Қасенқызы).

Мұражайда бізді Гусейнова Симзар Нагдалиевна қарсы алды. Экскурсия Қарағанды облысының ТЖД құрылу тарихынан басталды.

Ал өрт сөндіру қызметінің тарихын жылқылар мен су бөшкелерінен бастадық. Аулада 1917 жыл. Өрт сөндіру “машиналары” әлі күнге дейін жылқылар.

Өрт сөндіру бөлімінің қарамағында 20 вагон және 6 бөшке болды-бұл үлкен байлық. “Өрт” командасы бойынша олар жылқыларды арбаға, қыста – шанаға жегіп, бөшкелерге су құйып, өртке аттанады.

Ол кезде штатта 12-13 адам болатын. Жиырмасыншы жылдары команда 8 адамға дейін сиреп, жылқылар мен вагондар аз болды. Өрт сөндіру бөлімі дербес бірлік ретінде жұмыс істеді. Бірақ 1935 жылы ол НКВД-ға бағынуға көшті. Мұражайдың ортасында қызыл қондырғыны елемеу қиын.

Ең құнды экспонаттардың бірі-екі цилиндрлі поршеньді қолмен жұмыс істейтін өрт сорғысы. Ол біздің дәуірімізге дейінгі 5 ғасырда ойлап табылған. Қол сорғылары жеке қондырғылар ретінде вагондарға бекітіледі. Өртті сөндіру үшін қандай керемет күш қажет екенін елестетіп көріңіз! Қол сорғысы суды баяу береді, ол шелектермен тасылады.

Қарағанды облысында алғашқы өрт сөндіру машинасы соғыс жылдарында пайда болды. Бірақ бәрібір өрт сөндіру үшін қол сорғылар мен бөшкелер қолданыла берді.

Экспозиция залында студенттерге өрт қауіпсіздігінің алдын алу туралы айтылды. Өртенген заттар өрттен әкелінеді және мұнда олар экспонаттарға айналады. Плиткалар, үрлегіштер, үй жылытқыштар – жөндеп жұмыс істемей бұзылып қала беретін, токпен ұратын ескі тұрмыстық техника. Тапқыр тұрғындар металл мен сымдардан жылытқыштарға ұқсас нәрсе жасайды. Бірақ мұндай өнертабыстар көбінесе қайғылы жағдайларға әкеп соғады.

Студенттер Симзар Нагдалиевнаның өрттің салдары туралы әңгімесін қызығушылықпен тыңдады, сондай-ақ өрт шыққан заттар, газ баллоны, компьютер көрсетілді. Олар биік үйдің макетімен танысты, өрт туралы сигнал кезінде мұндай үйлерде түтін шығарудың қалай жұмыс істейтінін көрді.

Симзар Нагдалиевна студенттерге өрт сөндірушілер мен құтқарушылар тек жұмыс істеп қана қоймай, адамдарды құтқарып қана қоймай, спортпен шұғылданатынын айтты, өйткені адамдарды құтқару үшін дене шынықтыру керек.

Сондай-ақ, біз өрт сөндірушілердің өз өрт сөндіру-құтқару спорты бар екенін білдік, онда барлық өңірлерден өрт сөндірушілер жарысады екен. Біз құтқарушылардың кубоктарын, марапаттарын, грамоталары мен фотосуреттерін қызығушылықпен қарадық.

Мұражайда балалар шығармашылығының бұрышы бар, онда құтқарушылар күніне орай балалар өз қолөнерін, машиналарын, өрт қалқандарын және тағы басқаларын жасайды.

Симзар Нагдалиевна өрт сөндірушінің қорғау құралдарын – жылу шағылыстыратын костюмді, заманауи жауынгерлік киімді, СИЗОДТЫ көрсеткенде студенттердің таңданысы аз болған жоқ. Біздің студенттер жауынгерлік киімдерді киіп көрді. Бұл спорттық дайындықты қажет етеді.

Құтқарушы мамандығы өте қиын және қауіпті. Батырлардың портреттері “Батылдық бұрышында” орналасқан, олардың жеке фотосуреттері мен батылдық медальдары да сол жерде сақталған.

Экскурсия соңында студенттерге ешкімді бей-жай қалдырмаған деректі фильм көрсетілді.

Экскурсия соңында бізді нағыз өрт сөндірушілер қарсы алды. Студенттер өрт сөндіру техникасымен таныстырылды, оны қарастырды, қызығушылық танытып, құтқарушыларға өз сұрақтарын қойды. Құтқарушылар өрт шлангтары сақталатын бөліктерді көрсетті, оларды қалай пайдалану керектігін көрсетті, содан кейін өрт сөндіру машинасының кабинасында отыруға рұқсат етілді.

Экскурсия соңында біз Симзар Нагдалиевнаға құтқарушылар туралы өте қызықты әңгімесі және олардың ұмытылмас ерліктері үшін алғыс білдірдік!