Психологиялық клубта көптен күткен кездесу

Қазан айының әдемі шуақты күнінде “Личность Плюс” психологиялық клубында психологиялық ғылымның білгірлері мен әуесқойлары – “Педагогика және психология”, “Мектепке дейінгі және бастауыш білім беру”, “Шет тілдері” әртүрлі білім беру бағдарламаларының студенттері мен түлектері біраз уақыттан кейін қайтадан кездесті.

Өткен жыл онлайн режимінде өтті. Сондықтан клуб мүшелері ізденіс пен ғылыми диалогқа ерекше қуанышпен және дайындықпен кездесті.

Айта кету керек, қазір өзінің туған мектебінің психологиялық қызметінде жұмыс істеп жүрген Фрида Ротань үздік диплом алды және ол клуб президенті өкілеттігін тоқтатты.

Президенттік эстафетаны “Педагогика және психология” ББ 3 курс студенті Дильназа Назарова алды, оның психологиялық портретін Карина Поперечкина ұсынды. Біздің президент – пиондарды жақсы көретін, қызыл түстерді ұнататын байсалды және сонымен бірге қаталдау қыз болып шықты, ол үшін психологиядағы референттік тұлға – Л.В. Выготский екен.

Клуб отырысының “Психологиялық ғылымда бұл ғалым маған … ашты.” тақырыбын жариялай отырып, Дильназа атақты да, сынға да ұшыраған әлемге әйгілі ғалымы – З.Фрейдтің атына жүгінді.

Ол психологияның құрылымдық құрылымында, студенттің көзқарасы бойынша, адамның мінез – құлық стратегиясының негізін ашты, ол әсіресе қазіргі заманғы – “Жоғары-Мен”: әдептілік межесін кесіп өтпеу адамды жазалап, әлеуметтік айыптағандықтан емес, Адамның “Мені” өзінің мінез-құлқының ішкі моральдық реттеушісінің әрекеті салдарынан өзіне рұқсат етпейтіндіктен екендігін ашып көрсетті.

Австриялық психолог және психиатр Виктор Франкльдің қайғылы тағдырына 3 курс студенті Владислав Ким шебер талдау жүргізді. Оның ой-толғауы логикамен ғана емес, дербестік жоғарылығымен де, шынайылығымен де, шабытымен де ерекшеленді. Владислав үшін семантикалық валенттілік өмірдің мағынасын іздеу, өзіне деген сенім және В. Франкльдің еріктілігі болды.

Американдық зерттеуші Леон Фестингердің ғылыми мұрасынан 3 курс студенті Мадина Сапарғалиева өзі үшін когнитивті диссонанс – ыңғайсыздық туындаған кезде адам құтылғысы келетіндігі жөніндегі білімнің логикалық қарама-қайшылығы екендігі туралы әлеуметтік-психологиялық теорияны ашты.

Мадина күрделі теорияны өзінің авторлық қолтаңбасы мен жарқын өмірлік мысалдарын қолдана отырып, талғампаздықпен шеше алды.

Дәл қазір-Болашақ оқытушысы -Евгения Андреевна, біздің үздік дипломшы түлегіміз,ақылды, сүйкімді және сүйікті – Женя Голомазова психолог Джон Боулби оған онтогенездің кез-келген кезеңінде жеке тұлғаны бұзушы бола алатын депрессияның психикалық жағдайын ашқанымен бөлісті. Евгения, бірақ ең апатты депривациялық жағдай-адамды махаббаттан, қамқорлықтан, нәзік сезімдерден және, мүмкін, адамның болмысынан айыратын алғашқы генетикалық байланыстардың жоғалуы екендігін атап өтті.

Біздің клубта ақылды да әдемі , “Психология педагогикасы” ББ-ның түлегі, жарқын да ерекше студентіміз болған Анна Қазыбекованы, ал бүгінгі клуб отырысына бізге Алматыдан келіп отырған магистрантты тек қонақ ретінде ғана емес, сондай-ақ өзінің сүйікті ғалымы З.Фрейдке жүгінетін қатысушы болған адамды көруге шексіз қуаныштымыз.

Өткен жылы ғана үздік диплом алған, ал бүгін “Сарыарқа дарыны” балаларға арналған қосымша білім беру өңірлік ғылыми – практикалық орталығының әлеуметтік-психологиялық сүйемелдеу зертханасының қызметкері болып табылатын Ақжан Ботатаева да біздің клубқа келгенін ризашылықпен атап өткен жөн.

Қашықтықтан оқыту бөлімінің студенті Наталья Куликованың ғылыми ой-толғамы Дж. Мореноның күрделі тағдыры мен ғылыми ашылымдарын зерттеудің тереңдігімен және интеллектуалды стилімен таңдандырды. Наташа ғалым зерттеулеріне егжей-тегжейлі және үлкен құрметпен қарай отырып, оның рухтандырылған психологиялық портретін салып, әйгілі социометрияның авторы психодрама сияқты психотерапиялық әдістің бастауында тұрғанын көрсетті.

З. Фрейд, В.Франкл, Л. Фестингер, Дж. Боулби, Дж. Морено сияқты ғалымдар мұралары біздің психолог студенттеріміздің ғылыми талғамдылығы мен зерттеу мүдделерінің кең спектрін көрсетті, және бұл өте қуантарлық жайт болды, өйткені бұл олардың ойластырылған ғылыми ізденісі мен өз “Менінің”жарқын көрінісін көрсетеді.