“Педагог” кәсіби стандартының жобасын талқылау

2022 жылғы 19 қазанда “Bolashaq” академиясының педагогикалық кафедраларының оқытушылары “Өрлеу” БАҰО “АҚ Қарағанды филиалы ұйымдастырған “Педагог” кәсіби стандартының жобасын талқылауға қатысты.

“Педагог” кәсіби стандартының жобасы Президенттің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі өзгерген шынайылық пен озық білім беру практикасына сәйкес педагог құзыретінің шеңберін әзірлеу жөніндегі Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру шеңберінде әзірленді.

Құжатта педагогтің міндетті қасиеті-білім алушының жеке басына қатысты гуманизм екендігі айтылған. Педагогтің өзіне сенімділігі мен ұстанымдары азаматтарды болашаққа деген көзқарасына сәйкес тәрбиелеуде және олардың құндылықтары мен қарым-қатынастарын қалыптастыруда көрінеді.

Сонымен қатар, педагогикалық қызметке дайындық педагогикалық білім мен дағдылар кешенінің, білім берудің және этикалық нормалардың болуымен көрінеді.

Педагогтың еңбек қызметін бағалау білім беру қызметін жүзеге асыру және басқару үшін педагогикалық техниканы меңгеруде, тәрбиелеу мен оқытудың жоғары өнерінде көрінетін педагогикалық шеберлік деңгейін анықтайды, – делінген стандартта.

Сондай-ақ, педагог өзінің қызметі барысында кәсіби білім мен құзыреттілікті үнемі кеңейтіп, байытады, білім беру инновацияларын жасайды және енгізеді деп болжанады.

Білім министрлігінде атап өткендей, “Педагог” кәсіби стандарты білім берудің барлық деңгейлеріндегі педагогтердің кәсіби даму траекториясының бірыңғай бағдарына айналады.

Осыны ескере отырып, кәсіптік стандарттар білім беру бағдарламалары, сертификаттау және аттестаттау рәсімдері, үздіксіз кәсіптік дамудың мазмұны әзірленеді және жаңартылады және педагог кадрларды қызмет бойынша ілгерілету стратегиясы құрылады.

Жалпы, кездесудің барлық қатысушылары “Педагог” кәсіби стандартын енгізуді қолдады. Құжатты талқылау кезінде педагогика кафедрасының меңгерушісі Асакаева Дана Саламатовна стандарт жобасында көрсетілген педагогтар тізбесіне толықтырулар, біліктілік деңгейлерін, еңбек функциялары мен кәсіби даму дәрежесін сараланған бағалаумен педагог-психолог пен әлеуметтік педагогты енгізу туралы ұсыныс жасады.