Ольга Павлованың Қарағанды туралы пікірлері

“Bolashaq” академиясы 2019 жылдың 06-10 қарашасы аралығында Мәскеу мемлекеттік психологиялық-педагогикалық университетінің профессоры, педагогика ғылымдарының кандидаты Ольга Сергеевна Павлованың дәрісін оқыды.

МГППУ ЖОО сайтында “Bolashaq”академиясына профессордың келуі туралы ақпарат жарияланды.

Оқу: МГППУ доценті Ольга Павлова Қазақстандағы “Bolashaq” академиясында дәріс оқыды

Ольга Сергеевнаға қала және Қарағанды мұражайлары бойынша экскурсия ұйымдастырылды.

FaceBook-тегі өзінің бетінде Ольга Сергеевна “Bolashaq” академиясында, сондай-ақ жалпы, Қарағандыда болу туралы өз әсерлерімен бөліседі.

Долинка кентіндегі Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу мұражайына бару

Карлаг мұражайы фотосуреттерінің екінші бөлігінде өмір мен тұрмыс жағдайлары, сондай-ақ қамаудағылардың азаптаулары мен өлімі жасалған цоколь қабатының суреті бар.

Қыс мезгілінде баракалардағы Температура + 7 градустан жоғары емес. Адамдар еденде ұйықтап, ылғалды киім еденге … мен бұл жолдарды жазамын, ал жаны сүйеді…

Қарағанды Туралы. Кейбір фактілер.

Қарағанды – 1934 жылдан бері қала.

Ол әскери тұтқындарға және Карлагқа тұрғызылды.

Қаланың ескі бөлігі 30-50 жылдары салынған ғимараттардан тұрады.

Қалада кеңестік ғарышкермен байланысты көптеген орындар бар: Байқоңыр Қарағанды облысының аумағында орналасқан, сондықтан ғарышкерлер ұшудан кейін Қарағандыда демалды.

Қарағандыда шешен депортацияланған басқа халықтардың қатарында болған Ахмат-хаджи Қадыров дүниеге келді.

Қазір Қарағандыда 500 мыңға жуық адам тұрады. Қала оживленный және ақжарқындығын, қиындығына қарамастан тарихын

«Где-Где? В Караганде!» мүсіні

Қарағандыда бұл фразаның ескерткіші бар

Жобасы туралы “Карлаг: память во имя будущего”

Память во имя будущего.

Қазақстанда бұл бос сөз емес, нақты істер!

Мен қазақстандықтардың кеңес заманындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына қалай ұқыпты қарайтындығы туралы айтып бердім. Олар әр зардап шегушінің тағдыры осы керемет репрессивті шындыққа көмектесу үшін өте көп жағдай жасайды!

20 жылдан астам уақыт бойы Қарлаг тұтқындары туралы кез-келген ақпарат іздеумен Нұрлан Дулатбеков және “Болашақ”академиясының мамандары айналысады.

Біз экскурсоводты Карлагта тыңдаған кезде мен әрине, сұрақ қойдым: бұл туралы қайдан оқуға болады?

Және осыған көрсетілімдері бар: Болашақ Академиясының кітапханасында бар екен!

Міне, маған бағалы сыйлық иегері болудың сәті түсті: Карлаг, дискідегі Степлаг туралы барлық басылымдар!

Бірақ бұл әлі соңы емес!

Академияның “Руханият” ҒЗО жетекшісі Аупенова Әлия Үкужанқызы маған қуғын-сүргінге ұшыраған әжемнің тағдырына қатысты мұрағатқа сұраныс жасауға көмектесті!!! Бұл үшін үлкен рахмет!

Көптен ойланған жоспарды іске асыруға көмектескен азаматтарға үлкен рахмет!

Сіздердің арқаларыңызда  отбасымның тағдырымен таныстым. Қуғын-сүргінге көп адамдар қатысты, ал олардың салдарын мен үнемі сезіндім және бұл психологиялық жағынан өте қиын соғады екен.

Көшпелі халықтардың мәдениетін танимыз

Қазақтарда Шаңырақ отбасылық құндылық. Ол – рудың жалғасуының белгісі болды. Бірде-бір жағдайда оны айналдыруға, түсіруге болмайды. Қазақтарда шаңырақты мұраға алған ұлы “шаңырақ иесі “деп аталды.

“Шаңыраққа қарап сөйлесе” (“Шаңыраққ қарап сөйле”) — бөтен киіз үйде өзін қолдамайтын, қатты сөйлей алатындарға осылай айтты. Егер шаңырақта қан табылса, шаңырақ жанып, от жағады. Олай болмаған жағдайда бұл үйден кетпейді.

Сынған шаңырақ – бұл Карлагтың символы.

Қазақтың бесігі туралы әңгіме қашан болады деп күтіп отырған шығарсыз?

Қазір-қазір!

“Болашақ” академиясындағы этнопедагогика бойынша дәріс барысында Мен, әрине, қиын жаяудың этнопсихологиялық және этнопедагогикалық аспектілері мен әр түрлі халықтардың бесіктері туралы айтып бердім.

Студенттерге «бесікке кім жатты» деп сұрақ қойдым ? Көптеген адамдар үнсіз қалды!

Барлық мұражайларда, сондай-ақ дүкенде сатылатын бесіктерді көрдім. Бұл сапарда” бірінші балалар үйі ” мені барлық жерде алып жүрді!