“Наурыз бата” – ақсақалдардың батасы” дөңгелек үстелі

Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы халқымыздың мәдениеті мен дәстүрлеріне ерекше назар аударады. Жыл сайын ШТ және МК кафедрасы Шет тілі: екі шет тілі ББ студенттерімен Наурыз қарсаңында түрлі іс-шаралар ұйымдастырады.

2024 жылдың 13 наурызында “Наурыз бата”атты дөңгелек үстел өтті. Бұл іс-шара аға эдвайзер Абдрешева Мадина Каббасовнаның жетекшілігімен Ин-22-1 тобының студенттері қатысқан пікірталас түрінде өтті.

Мақсаты: “Бата – бата беру” ұғымының мағынасын ашу; студенттерде бұл ұғымның әрқайсысының мәдени құндылықтар мен адами қатынастарды дамыту үшін маңызды екендігі туралы түсінік қалыптастыру.

Көбінесе бата өлең түрінде беріледі. Мұны әдетте егде жастағы ерлер мен әйелдер жасайды.

Қазақ тарихын бата тарихы деп атауға болады. Тарихи тұлғалардың көптеген баталарының мәтіндері бүгінгі күнге дейін сақталған. “Абай” энциклопедиясында: “Жәнібек Қошқарұлы (1693-1752). Оған Шақшақ Жәнібек деп халық лақап ат қойған.Шақшақ – оның үшінші ұрпақтағы арғы атасының аты. Ол 126 жастағы абыз Қаракерей Сара мен 90 жастағы ақсақал Тайғанның батасын алды. 17 жасында бас қалмақ батырын жеңді”, деп жазылған

Әрі қарай мынадай мәселелер талқыланды:

Бата қалай беріледі?

Қандай жағдайларда бата беріледі?

Наурыз кезінде қандай бата оқылады?

Қазақтар әрқашан өздерінің әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлерін ұстанды. Бата-өскелең ұрпақты тәрбиелеу құралы ретінде ұрпақтан-ұрпаққа берілетініне күмән жоқ.

Қазақ баталары қоғамның дұрыс дамуына ықпал етеді. Бұл дәстүр бүгінгі күнге дейін жалғасуда. Баталар бүгінгі күннің ерекшеліктерін көрсетеді.

Студенттер “бата” сөзінің мәнін нақты түсінеді, қойылған сұрақтарға дұрыс және дәлелдермен жауап береді.