«Ұлытау – этнографиялық туризм орталығы» тақырыбында дискуссиялық алаңы

2019 жылы 20 қарашада “Руханият” ғылыми-зерттеу орталығы “Bolashaq” Академиясының барлық білім беру бағдарламаларының студент жастары өкілдерінің қатысуымен «Ұлытау – этнографиялық туризм орталығы» тақырыбында пікірталас алаңын өткізді.

2019 жылы 24 тамызда Мемлекет Басшысы Қасым-Жомарт Тоқаев “Ұлытау-2019″ халықаралық туристік форумында сөйлеген сөзінде: Мысалы, Моңғолия халықаралық туризмді дамыту үшін Шыңғыс ханның тұлғасын тиімді пайдаланады. Қазіргі уақытта халық біздің елімізде және шет елдерде Шыңғыс ханның үлкен ұлы – Жошы кесенесінің қазақ жерінде орналасқанын білмейді. Сондықтан біз Алтын Орданың негізін қалаушы Жошы ханға міндетті түрде құрмет көрсетуге тиіспіз. Аса маңызды міндет – әлемнің назарын оның тарихи тұлғасына аудару және Жошы хан кесенесін халықаралық мәдени туризм нысанына айналдыру. Бұл жұмыстар Алтын Орданың 750 жылдығын мерекелеу аясында басталуы тиіс”.

Қазақстан Республикасының Президенті Қазақ мемлекеттілігінің тарихы Жошы хан құрған Алтын Ордадан бастау алатынын атап өтті. Шыңғысхан мен Жошы хан туралы естелік ретінде Қазақстан Президенті Үкіметтің алдына Ұлытау қаласын ХІІІ ғасырдың сәулет ескерткіші орналасқан халықаралық деңгейдегі этнографиялық туризм орталығына айналдыру міндетін қойды.

Спикерлерімен сұхбат алаңының ұйымдастырушылары тобының студенті Ю-19 – 1к Рустам Ахмалтдинов тобының студенті Ю-19-1 Мадияр Оспанов, олар қозғап, бірқатар өзекті мәселелерді, атап айтқанда,:

– қазіргі уақытта әзірленіп жатқан Ұлытау туристік әлеуетін дамытудың арнайы тұжырымдамасы қандай болуы тиіс?

-Сіздің ойыңызша, жастар арасында Ұлытау ауданының көрікті жерлерін дәріптеу үшін қандай іс-шаралар өткізу қажет?

– сіз алдағы уақытта да қандай интерактивті өлкетану маршруттарын ұсына аласыз?

Осы бағыттардың барлығы “Bolashaq” академиясының студенттік жастарының аймақтың тарихи-мәдени мұрасын сақтау және дәріптеу бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының негізіне алынды.

“Руханият” ҒЗО директоры Аупенова А. У.