Батырлардың мәңгі даңқы: Щербаков Олег Николаевич

Олег Николаевич Щербаков 1925 жылы 17 қазанда Украин КСР Одесса қаласында мұғалімдер отбасында дүниеге келген. Украин.
1941 жылы Олег Щербаков Балқаш қаласына көшірілді. М. Горький. Демалыс кезінде Олег Балқаш мыс зауытының байыту цехында слесарь болып жұмыс істеді.
Фашистік басқыншылармен күресте өзінің қатысуын армандай отырып, Олег бірнеше рет Балқаш қалалық әскери комиссариатына өз еркімен майданға жіберу туралы өтініш білдірді. Ақырында, оның арманы жүзеге асырылды. 1943 жылдың наурыз айында орта мектепті аяқтамай, Олег Щербаков Қызыл Әскер қатарына шақырылып, Харьков танк училищесінің филиалына Ташкентке оқуға жіберілді. 1944 жылы училищені үздік бітіріп, Ленинград майданына жолдама алды. 152-ші танк бригадасының құрамында Карельск перешейкасындағы ұрыстарға, Прибалтиканы азат етуге қатысты.
Әсіресе Эстонияны азат ету үшін шайқаста кіші сержант Олег Щербаков ерекше көзге түсті.
Т-34 танкісін басқара отырып, ол Эстониядағы барлық жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде барлауда болды. 1944 жылдың 19 қыркүйегі тартудан солтүстікке қарай қарсылас бекіністерінен кейін Олег Щербаков өзінің барлаушыларымен Каривер елді мекеніне басып кіріп, танктеріміздің алға жылжуына кедергі келтіретін екі құралды жойды. Рейгердегі жолдардың қиылысында кіші лейтенант Олег Щербаковтың танкінің экипажы “Фердинанд” өздігінен жүретін құралдарын тауып, олармен ұрысқа кіріп, жойды. Расика станциясының ауданында, оның танкі жаудың шегіне соғылып, оларды бере отырып, Кеңес Эстониясының астанасы Таллинге тоқтаусыз жүрді. Таллиннің шетіндегі танк Щербакова жаудың екі танкіге қарсы зеңбірегін жойып, қалаға бірінші болып басып кіріп, Таллин портына шығып, екі көлікті тастап кеткен. 1944 жылдың 24 қыркүйегі Риста станциясына ұрыста олар екі қару мен паровозды жойды.
Өзінің танкісінде Олег алғаш рет Хаапсалу қаласы мен портына шабуыл жасады.
Эстониядағы жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде Щербаков басқарған танк экипажы 2 өздігінен жүретін “Фердинанд” құралдарын, 2 бронетранспортер, түрлі калибрлі 8 құралдарды, 150-ге дейін солдаттар мен офицерлерді жойып, 2 Көлікті әскери жүктермен өртеді, 50 сарбаз бен жау офицерін тұтқынға алды.
Эстонияның аумағында неміс-фашистік басқыншылармен шайқаста көрсеткен тамаша жауынгерлік іс-қимылдары, батылдығы, шайқаста бастамашылдығы, батылдығы, батылдығы және батырлығы үшін кіші лейтенант Олег Николаевич Щербаков КСРО Жоғарғы Кеңесі Президиумының 1945 жылғы 24 наурыздағы Жарлығымен Кеңес Одағының Батыры атағы берілді.
Ленин және Қызыл Жұлдыз ордендерімен марапатталған.
Олег Щербаков жеңіске жете алмады. Кіші лейтенант Щербаков 1945 жылы 19 ақпанда Польшада Силез воеводствасының Струмень қаласы ауданында хабар-ошарсыз жоғалып кетті.

Тарту (Эстония) және Балқаш (Қазақстан) қалаларында мемориалдық тақталар орнатылды, оның есімі Балқаш қаласының №1 орта мектебінің ескерткіш тақтасында жазылған. Онда көшелердің бірі оның атымен аталады.
Материал РИО-да Болашақ баспада және интернет материалдары бойынша шығарылған кітапқа негізделе отырып жарияланады.

Қаһарман қарағандылықтар=Герои-қарағандылықтар [Мәтін]: өмірбаяндық ақпараттар жинағы / ред. қара ауырып Ж. С. Ақылбаев, а. А. Абдакимов, Л. О. Дулатбеков, Р. К. Омарбекова. – Қарағанды: Болашақ-Баспа, 2000. – 146 с